הגדל
שתילת פקעות בסתיו לפריחה אביבית

כללי

השקיה

באוקטובר עוד אין כמעט גשמים בארץ והצמחים אחרי קיץ ארוך ויבש. השקיה סדירה נדרשת בחודש זה כדי לתמוך בצימוח שמתחיל .

יש לעדכן את כמויות המים בכל השקיה לפי טבלאות ספטמבר אוקטובר. אבל לשים לב למזג האוויר הקיים בפועל.

עצים ושיחים

זה הזמן להתחיל את ההסתכלות לקראת החורף. לבדוק את שלד העצים והשיחים אם יש ענפים המועדים לשבר ברוחות חזקות לבדוק קירבה לחוטי חשמל לפני שחברת חשמל תבוא ותגזום בלי התחשבות בעץ. זה הזמן להמשך עיצוב עצים צעירים ופתיחת חלונות קטנים בשיחיות כדי שיהיה מעבר אוויר ורוח בצורה שלא תפגע בצמחים. עצים צעירים שעדיין נתמכים בתמוכות יש לבדוק את יציבות התמוכה ואם אינה משפשפת  את הגזע.  ענפים יבשים יש לגזום למנוע שברים וכניסת מזיקים ומחלות.

גיזומים ימריצו פריצת ניצנים חדשים וחידוש נוף הצמח.  כמו כן יביאו לגלי פריחה סתווים בצמחים הפורחים בעונה החמה.

את הוורדים נדשן ונחדש את חפוי בשטח מתחתיהם. החיפוי לא יגע בתפוח ההרכבה. אפשר להתחיל להוריד גובה על ידי גיזומים עדינים כדי שבגיזום החורפי נוריד פחות.

את החרציות טוב לגזום נמוך.

מדשאה

כיסוח סדיר והשקיה סדירה גם בחודש הזה. מדשאה שאנחנו עומדים לשזרע כדאי לדשן היטב ולהשקות לפני שנוכל לכסח נמוך ולהתחיל בשיזרוע. זה הזמן  לדשן כבר בדשן חורף אביב עשיר בחנקן לשמירת צבע ירוק כמה שאפשר עמוק לתוך החורף.

מדשאות שעומדים לשזרע נכסח נמוך נשקה ונדשן ונפזר את זרעי הדשא הקר. יש לעשות כמה מחזורי זריעה ולהשקות בשפע. אזורים יבשים בדשא כדאי לאוורר עם קלשון – פשוט לתקוע אותו בקרקע ולעשות חורים ואש לדשן ובעיקר להשקות טוב.

בחודש זה אפשר לשתול מדשאות חדשות .

ורדים

הוורדים לקראת גל הפריחה הגדול הסתווי. לכן השקיה ודישון, קיטום פרחים יבשים וחידוש החיפוי נחוצים ויגרמו לגל גדול של פרחים שיחזיק גם ככל שמזג האוויר יאפשר לו.

זה הזמן לבקר במשתלות ורדים ובגנים ולבחון את פריחות הסתיו כדי לבחור מינים וזנים יפים  שנרצה לשתול אצלנו בגן בחורף.

עונתיים ובצלים ופקעות

אפשר להתחיל בשתילת וזריעת עונתיים לחורף אביב . רצוי הכנת קרקע טובה לפני השתילה. עישוב, השקית השטח וריסוס לאחר נביטת העשבים. לאחר שהשטח נקי יש לפזר קומפוסט או הומוס ביד נדיבה ולערבב היטב את הקרקע. חיפוי בחומר אורגאני או קומפוסט ימנע עשביה רבה וישמור על הלחות.

בצלים ופקעות לחורף אביב אפשר להתחיל לשתול. אם נשתול כל שבועיים מעכשיו ועד סוף אוקטובר נקבל בהמשך פריחה בגלים ונוכל להאריך את צבעוניותה של הערוגה. ישנם מינים שצריך להכניס למקרר ל4 עד 6 שבועות לטיפול קור כמו את הצבעונים, יקינטון וכרכום. ישנם כמו כלניות ונוריות שיש להכניס לדלי מים למשך 24 שעות לפני השתילה. ניתן להאריך את תקופת הפריחה בכלניות ונוריות על ידי תהליך הנקרא המרצה. התהליך יתחיל חודש לפני השתילה  משמע בחודש זה. נתפיח ללילה את הפקעות בדלי מים, אחר כך נכניס למקרר למגירת הירקות את הפקעות המותפחות כשהן בכלי מחורר וטמונות בתוך מצע לח מאד מאוורר כמו תערובת שתילה או נסורת או סיבי קוקוס. הפקעות ישהו במקרר כחודש כשכל כמה ימים נבדוק שהמצע לא לח מדי ולא יבש מדי. כאשר מתחילים לבצבץ שורשים ומגיעים לאורך כ 1 – 2 ס"מ נשתול באדמה.

אם השארנו בצלים ופקעות חורפיים באדמה בחלקה לא מושקית זה הזמן להתחיל להשקות כדי שיתעוררו לצמיחת החורף.

גאופיטים רב שנתיים בעלי קני שורש או פקעות אפשר להוציא מהאדמה ולעשות חלוקת הגוש לכמה צמחים אותם נשתול מיד.

כללי

דגניים למיניהם ישמחו לגיזום נמוך לפני הכניסה לשנת החורף . הגיזום יביא לצימוח אביבי משובח.

אפשר כבר לשתול ולזרוע ירקות וצמחי תבלין לעונה הקרה ולאביב. צריך להגן על הצמחים החדשים בימי חמסין ולהשקות באופן סדיר. לפני השתילה יש להכין את הערוגות היטב שתהיינה נקיות מעשבים ועם הרבה חומר אורגני בקרקע. ירקות של החורף כדאי למקם במקום חשוף לשמש.

אוספים עדיין יבולים אחרונים של ירקות הקיץ.

יש לחדש את החפוי בכל הגינה . ומכל הגיזומים ניתן להכין קומפוסט.

הקמליות עומדות לפני פריחתן. השקיה וגיזום עדין יעזרו וכן דילול פקעי הפריחה לקבלת פרחים גדולים יותר.

הפלרגוניום והגרניום ישמחו לגיזום חזק של עד חצי גובה .

יש לדשן את כל הגינה בדשן בשחרור איטי של סתיו חורף. אם יש דוד דישון רצוי לתת דישון טוב חד פעמי לכל הגינה.

זה הזמן לשתילת וזריעת צמחי הבר שלנו בגינה.