הגדל
גינות נפרדות לכלבים גדולים ולכלבים קטנים

 יש כלבים שחייבים לרוץ כל יום וזקוקים לפארק עם מרחבים, הכלבים הקטנים והגורים פוחדים מהכלבים הגדולים ולכן הם זקוקים לגינה לכלבים קטנים בנפרד מהגדולים על מנת להביא לידי ביטוי את עצמם ולשחק בבטחה .

ומה עושים בערים צפופות שבהן לא תמיד נמצא מקום לגינות כלבים ?

כאשר גינת הכלבים מותאמת לצורכי הכלבים ונוחה לבעלי הכלבים הם פוקדים אותה בתדירות יומיומית וכך מתפתח מועדון חברתי פעיל ואיכותי.

 

כלבים ,כמו בני אדם ,לומדים באמצעות חיקוי. גינת הכלבים היא מגרש החיברות שלהם. תוך כדי משחק הם לומדים כיצד להתנהג בחברה ואיזה תפקיד יהיה להם. הם רוכשים חברים ולומדים מתי להילחם ומתי להיכנע, איך להציע קידת משחק ולהרגיע את החבר הכועס ועוד. עבור גורי כלבים , שלב החשיפה לכלבים בגינה הינו שלב קריטי בלימוד התנהגות מקובלת בחברה.

%

כלבים ופעילות גופנית

עבור רוב החיות – פעילות גופנית על בסיס קבוע היא צורך חיוני כמעט כמו מים ומזון. בטבע, הפעילות הגופנית היא חלק בלתי נפרד והכרחי בחיי היום יום של שלהן והיא מאפשרת להן לבטא את התנהגותן הטבעית: הגנה, מרדף, בריחה ורביה.

ביות החיות יצר עבורן מצב לא טבעי ולא בריא בו רוב הצרכים הקיומיים מסופקים עבורן והן יכולות לצמצם מאד את טווח הפעילות הגופנית שלהן, כמו למשל כלבים המוצאים לעשיית צרכים בלבד, הם לא צריכים לצוד יותר, או להגן על עצמן כל הזמן או להילחם על הטריטוריה שלהם. לכן, האחריות על הפעילות הגופנית של הכלב מוטלת עלינו – הבעלים.

כלב, בעיקר אם הוא צעיר ודינמי, זקוק לטיול היומי שלו על מנת להתאוורר ו"לחלץ עצמות", לפגוש חברים ולפרוק מתחים. אימון גופני בדמות טיול או משחק של חצי שעה לפחות יסייע לו לפרוק את מטען האנרגיה שצבר, להירגע, לחלץ חלבון ואדרנלין מן השרירים ובעיקר לחזק את הגוף ולשמור על איזון מושלם בין גוף לנפש. ישנם כלבים הזקוקים לאימון גופני בעצימות גבוהה, לריצה מהירה ולמרחקים.  עבור כלבים אלה לא די בגינת כלבים קטנה– הם זקוקים למרחבים על מנת לרוץ.

פריסבי

חוסר פעילות גופנית אינו פוגע רק בבריאות. הוא יכול לייצר גם בעיות התנהגות ,בעיקר אצל כלבים מגזעים הידועים כפעלתניים או בעלי אופי נמרץ.
כאשר כלב חופר בורות בחצר או הורס את הריהוט והנעלים בבית, אנשים עשויים לתייג התנהגות זו כביטוי לאיזו הפרעה אישיותית אצל הכלב, אך מסתבר שבעת מחסור בפעילות גופנית ושיעמום – כלבים נמרצים מתעלים את האנרגיה הנצברת אצלם לכיוונים לא רצויים כמו הרס בלתי פוסק של חפצי הבית, נביחות ואפילו תוקפנות. יש אף כלבים שיפנו את התסכול לעבר עצמם ויגרמו לפגיעה עצמית כמו ליקוק עצמי עד כדי היווצרות פצע.

לפעילות גופנית מתונה יתרונות רבים:

 • היא משפרת את תנועתיות מערכת העיכול.
 • היא תורמת במניעת השמנה שהיא אחת מהבעיות הנפוצות בקרב חיות מחמד.
 • היא חיונית להתפתחות התקינה של שרירים ועצמות, היא מחזקת את השרירים ובכך תורמת להקטנת העומס והלחץ על המפרקים והסחוס.
 • היא מסייעת בעיכוב תהליך ניוון המפרקים.
 • וכן, גם בחיות הוכח הקשר בין פעילות גופנית לעליה בתוחלת החיים ולמניעת מחלות.

ישנה הסכמה גורפת בין הווטרינרים כי כלב בוגר זקוק ל-3 טיולים ביום. ישנן גירסאות שונות לגבי משך הטיול יש הממליצים על שני טיולים של חצי שעה לפחות, וטיול נוסף שמיועד למשחק ופריקת אנרגיה (אורכו כשעה).

גורים מומלץ להוציא בין 5 ל-7 טיולי חשיפה של 10-15 דקות לטיול.

dogwalking

כלבים ובעליהם מבלים בממוצע כ 15-30 שעות בחודש בגינת הכלבים !

הליכה עם הכלב מעודדת פעילות גופנית של בעליו

בחישוב מהיר, מדובר בפעילות שנמשכת במצטבר כ 15-30 שעות חודשיות בהן אמור הכלב לבלות משוחרר מרצועה בגינת הכלבים ועוד כ 20-30 שעות חודשיות בהליכה עם רצועה. גם עבור בעלי הכלבים מדובר בפעילות של  40-60 שעות בחודש בהן הוא/היא יבלו במחוץ לבית בהליכה או בהשגחה על הכלב בגינת הכלבים.

זו הסיבה שמחקרים שנערכו בעולם מציגים תמונה שלפיה בעלי כלבים , בכל הגילאים , מבצעים יותר פעילות גופנית ביחס לאנשים שאינם בעלי כלבים. עם זאת, איננו יכולים לדעת אם אותם אנשים היו פעילים ממילא ולקחו כלב המתאים לאורח חייהם הפעיל. במילים אחרות, איננו יודעים מה קדם למה – הפעילות הגופנית או הכלב.

לדוגמא ,מחקר שהתבצע באוניברסיטת מישיגן, ארה"ב, בדק הרגלי פעילות גופנית בקרב 5,900 איש. המחקר מצא שבעלי כלבים הולכים לפחות חצי שעה ביום, 5 ימים בשבוע. המחקר גילה כי 60% מבעלי הכלבים עומדים בקריטריון הפדראלי "לפעילות גופנית מתונה ובריאה".

A02JAA Man walking dog

במחקר אמריקני  אחר שעקב אחר 3075 איש בגילים 79-70 נמצא שבעלי כלבים עסקו בהליכה בשעות הפנאי שלא למטרת אימון גופני יותר מאשר בעלי חיות מחמד אחרות (בעיקר חתולים) ויותר מאנשים שלא גידלו חיות מחמד כלל (67.9, 32.1, 32.1 דקות בשבוע, בהתאמה. גם תדירות ההליכות היתה גבוהה יותר אצל בעלי הכלבים. לעומת זאת, לא נמצאו הבדלים בין הקבוצות בדקות הליכה שמטרתן אימון גופני.

לסיכום: כל הכלבים צריכים לצאת 3 פעמים ביום לפחות, על מנת להתרוקן, לחלץ עצמות ולפגוש חברים. כלבים נמרצים זקוקים למקום בו יוכלו לרוץ ללא רצועה במשך כחצי שעה ביום. לכן בחישוב מהיר כלבים ובעליהם נמצאים  40-60 שעות בחודש בפעילות הליכה או בגינת הכלבים. מחקרים מראים כי הצורך ללוות את הכלבים גורם לרוב בעלי הכלבים ללכת כחצי שעה בשבוע יותר מאנשים שאין ברשותם כלבים דבר התורם לבריאותם.

גינת כלבים כמועדון חברתי

גינת הכלבים היא זירת חיברות והיכרות לא רק לכלבים אלא גם לבעליהם. בעלי כלבים מוציאים את הכלבים 2-3 פעמים ביום ולכן גינת הכלבים הינה המקום שבו בסופו של יום אתה לומד להכיר את שכניך בעלי הכלבים יום יום. בגינת הכלבים נפגשת כל יום אוכלוסיה מגוונת ביותר: ילדים, קשישים ,נשים, גברים, ללא הבדל דת, גזע ומין. רובם גרים ברדיוס הקרוב לגינה וכך נרקמים במקום קשרי ידידות אשר לא יכלו להתקיים בשום מקום אחר. במהרה נפתחת קבוצת ווטסאפ או פייסבוק וכולם מעדכנים את כולם בנושא המשותף להם – אהבת הכלבים, זמני מפגש, אך לא רק.

בסנטרל פארק בניו יורק יש מועדון הנקרא: Central Park Paws   המיועד לבעלי כלבים ומארגן מפגשים, הרצאות, תחרויות ופסטיבלים במקומות שונים בפארק בנושאים הקשורים בכלבים.

ראשי עיריות יעשו בחכמה אם יזהו את הפוטנציאל ויצרו תנאים טובים יותר שיעזרו להיווצרות ולגיבוש הקהילות האלה המהוות למעלה מ10 אחוזים ממשקי הבית בישראל.

central park dogs

סנטרל פארק, ניו יורק, פעילות במועדון Central Park Paws -בפארק 23 איזורים לשיחרור כלבים ללא רצועה בשעות 6:00-9:00 בבוקר ומ21:00 בערב

 

כלבים קטנים לעומת כלבים גדולים – לא אותם הצרכים

כלב גדול וכלב קטן

גינות כלבים לכלבים קטנים- לכלבים הקטנים (לדוגמא: בולדוג, פקינז, שיצו ועוד), המהירים והאיטיים, גינת הכלבים יכולה לשמש כמקום ריצה ומשחק גם יחד. עם זאת, יש לשים לב לעובדה שרבים מבעלי הכלבים הקטנים מדירים את רגליהם מגינות כלבים מכיון שכלבם חושש מהכלבים הגדולים, ממשקלם ומאופי המשחק הקשוח שלהם. הכוחות בין הקטנים לגדולים אינם שווים והכלבים הקטנים לא יכולים לבטא עצמם בצורה הוגנת מול הגדולים.

ולכן, בדומה לגני שעשועים לילדים המחולקים לפי גילאים – לכל קבוצת גיל/גודל יש את המתקנים המתאימים לה, גם פה ,יש לשקול לתת לכלבים הקטנים ולגורים החוששים, גינה נפרדת משלהם.

יש למצוא פיתרונות יצירתיים לחלק את העוגה הקטנה ממילא לחתיכות עוד יותר קטנות. יתכן שגינות קטנות במיוחד –עד רבע דונם יוכרזו גינות לכלבים קטנים בלבד או שיקבעו זמנים שונים במשך היום לכל קבוצות הכלבים. בפארקים בוודאי חשוב להקצות שטח לגינת הכלבים הקטנים.גינות נפרדות לכלבים גדולים ולכלבים קטנים

כלבים גדולים או נמרצים (כמו לברדור רטריבר, גולדן רטריבר , רועה גרמני ועוד ) זקוקים לשטחים נרחבים בהם ניתן לשחרר אותם בצורה בטוחה להם ולתושבים אך העירייה לא תמיד יכולה להקצות שטחים כאלה לטובת פארק כלבים. לכן במקומות רבים בעולם התקינו תקנות המאפשרות לשחרר בעלי כלבים בשטחים ירוקים ובגנים ציבוריים גדולים בשעות שנקבעו מראש.

לדוגמא בסנטרל-פארק בניו-יורק ישנם 23 איזורים ידידותיים לכלבים: ברובם מותר לשחרר כלבים ללא רצועה בשעות 6:00-9:00 בבוקר ו21:00 עד 01:00. שטחים אלה מגודרים ובטוחים לכלבים ולאנשים.  שעות אלה מתאימות לקיץ הניו יורקי הצפוני בו בשעה תשע בערב יש עדיין אור מלא.

 

גינת כלבים או פארק כלבים

גינת כלבים

בחלק מהמקומות בעולם נקראת: 'Dog run' (בתירגום חופשי -מקום בו כלבים רצים). זהו בין המקומות הבודדים שבהם ניתן לשחרר את הכלבים ללא הצורך ברצועה. מדובר בגינה בגודל כרבע דונם ועד 10 דונם. גודל הגינה באופן אידאלי יתאים לכמות הכלבים בשכונה אותה היא משרתת ברדיוס של כמה דקות הליכה.

הכלל המנחה צריך להיות: הגינה אמורה לשרת עד כ 30 כלבים לדונם גינה בזמן נתון (לפי המלצות השירות הוטרינרי).

בגינה בגודל ובצפיפות כזו כלבים קטנים עד בינונים יכולים גם לרוץ וגם לשחק, אך כלבים גדולים בעיקר יכולים לשחק ופחות לרוץ.

אם הגינה היא בגודל של פחות מדונם אין צורך להוסיף מתקני אימונים על מנת השאיר את המקום פתוח למשחקי כלבים. במצב של מצוקת שטח כדאי להעדיף גינה ארוכה וצרה על פני שטח מרובע בכדי לאפשר ריצה  נוחה יותר.

אם רוצים, אפשר להוסיף מעט מתקני משחק כגון תעלה, גשר, בריכת שכשוך קטנה, בימת הברשה לכלבים, פינת שטיפה לכלבים מלוכלים וכו'.

כמו כן, בגינות שניתן רצוי להקצות שטח לגינה לכלבים קטנים וגורים.

פארק כלבים

הוא גן גדול יותר מגינת כלבים ,שטחו למעלה מ10 דונם ובו הכלבים הגדולים, האצנים, יכולים לרוץ למרחקים גדולים יותר ולפתח מהירויות גבוהות. בעלי הכלבים יכולים לשחק עם הכלבים בזריקת פריסבי או זריקת כדור במדשאות. שבילי הליכה לכלבים משוחררים עם בעליהם. בפארק כלבים יש מקום לאיזור מתקני אימונים/ אג'יליטי– מסלול אימונים לכלבים שבעליהם מאלפים אותם ומאמנים אותם לתחרויות וכן איזורי שיכשוך במים .

כמו כן ,בוודאי יש מקום לחלוקת השטח לגינה לכלבים קטנים וגורים ולפארק כלבים גדול ורחב.

cosmo dog park arizona2

פארק הכלבים Cosmo Dog Park  באריזונה

מודל 'גינות עם כלבים' –

במרכזי ערים בשל הצפיפות והגידול בכמות משקי הבית המחזיקים כלבים, למרות הרצון הטוב, העיריה לעיתים מתקשה למצוא שטחים שניתן להקצות לטובת גינות כלבים. במקומות צפופים כאלה לעיתים מוצאים פיתרונות רוטציה בשטחים ציבוריים, מגרשי ספורט, גגות, חופים, גנים וכולי מוקצים לטובת גינות הכלבים בימים ובשעות מוגדרות מראש.

פעילות כזו ראוי שתיעשה במשותף עם הקהילה על מנת למצוא את הפיתרונות המיטביים לכל הצדדים תחת המגבלות הקיימות.

לדוגמא: בדומה לדוגמא שלעיל מהסנטרל-פארק בניו-יורק, גם בירושלים, בשל הקושי למצוא מקום להקמת גינת כלבים, תושבי השכונה המושבה הגרמנית הגיעו להסדר עם העירייה במסגרתה גינת סמאטס הופכת בין השעות 7:30-10:00 ו16:30-20:30 לגינה בה אפשר לשחרר כלבים, הם קוראים למודל זה 'גינות עם כלבים'.

גן סמאטס בירושלים

גן סמאטס בירושלים

 

מעוניינים ללמוד כיצד לתכנן גינת כלבים העונה לצרכי הכלב ובעליו?

להלן ריכוז המלצות לתקן לבניית גינת כלבים בישראל  

במאמר המלצות המתייחסות לנושאים הבאים:

 • איזור שירות למלווים
 • מצעי קרקע
 • גידור, הסתרה ומיסוך רעשים
 • הצמחייה בגינת הכלבים
 • שער כניסה כפול
 • אשפתונים והפרדת פסולת
 • הצללה /קירוי /הגנה מפני מזג האוויר
 • ברזיות, בריכות שכשוך ואלמנטים של מים
 • מתקני משחק ואימון בגינה
 • תאורת הגן
 • נגישות לנכים
 • שילוט,הנחיה והסברה
 • תחזוקת הגן

 

 

המאמר נכתב ע"י טלי להב, מתכננת גינות, הנדסאית אדריכלות נוף,  AskBlooma.co.il ,מרץ  2017