הגדל
כלבים

לפי נתוני המרכז לרישום כלבים במשרד החקלאות בישראל 2016 כ 380 אלף בעלי כלבים. כמות כלבים זו היא הערכה צנועה מכיון שמדובר בכלבים אשר בעליהם הוציאו עבורם רשיון.

בישראל גידול חיית-מחמד נפוץ יותר במגזר היהודי-חילוני ומאפיין גם משפחות וגם יחידים, תושבי ישובים עירוניים ופרברים, צעירים ומבוגרים. אחוז משקי הבית היהודים המגדלים כלבים נע לפי הערכות שונות בין 15-20 אחוז ויש אף טוענים שיותר.

לרוב, חיית-המחמד נחשבת חלק בלתי-נפרד מהמשפחה. עבור אלה החיים בגפם, היא אף מהווה מעין תחליף לילדים ואכן למי שמגדל כלב ברור שמדובר בסוג של 'ילד' . כזה שלמרות האהבה שאנו רוחשים לכלב שלנו, ברור לנו שלעולם יזדקק לטיפולינו ולהוצאתו לטיול 3 פעמים ביום. זו הסיבה שלכל כך הרבה משפחות חשוב שתהיה גינת כלבים בקרבת מקום המגורים . גינת הכלבים היא המקום היחידי בו הכלבים יכולים לנוע ללא רצועה ,לרוץ ולפרוק מתחים.בתהליך החברות של הכלב בגינה הוא לומד כיצד לשחק ולהתנהג בחברה .

ילדים וכלבים וקהילה

אלא שכמות גינות הכלבים בישראל אינה מספיקה. רק לשם השוואה ,לפי נתוני הלמ"ס בישראל  2017  כ 700 אלף משקי בית יהודים עם ילדים מתחת לגיל 17  – מה שאומר שכמות משקי הבית בהם ילדים קטנים היא פחות מפי 2 מכמות משקי הבית המגדלים כלבים.

משפחה ישראלית וכלב

צלמת: גיל לוין

קטנה עוד יותר היא כמות משקי הבית עם ילדים עד גיל 10 – הגילאים עבורם למעשה נבנו גני שעשועים לילדים בכל קרן רחוב מהסיבה שברור לכולם כי הילדים צריכים לצאת לגינה ולשחק עם חבריהם וחשוב שהגינה תהיה קרובה למקום המגורים כדי שתהיה נגישה . גם הכלבים צריכים לצאת 3 פעמים ביום לטיול, מתוכם לפחות פעם אחת לפגוש חברים בגינה ואם הגינה אינה קרובה מספיק בעליהם מחפשים פתרונות קרובים ולא תמיד הם בנמצא. אנו רק יכולים לקוות שיום יבוא ופיזור גינות הכלבים יהיה כזה שעל כל  שתי גינות שעשועים לילדים תהיה גינת כלבים אחת.

בדומה לגני שעשועים בהם נוצרת קהילה בה הורים לילדים המבקרים בגן בשעות קבועות, יום יום ,לומדים להכיר אחד את השני ונוצרות חברויות. גם בגינות כלבים נוצרת קהילה והיא מגוונת ומיוחדת ולכולם חיבה משותפת לכלבים– ילדים, הורים, בודדים, קשישים ,נשים , גברים כולם נפגשים בגינת הכלבים השכונתית כל יום ומתיידדים.

 

בתמונה: גינת כלבים בחדרה , תוכננה ע”י “קו בנוף” אדריכלות נוף בע”מ: מדשאה, בריכת שכשוך לכלבים ,גדר גבוהה ועוד בין בנייני מגורים . הגינה בגודל כ 2 דונם בצומת הרחובות פיינברג וחנה סנש מול גן ציבורי, ומותאמת לכל סוגי הכלבים קטנים כגדולים

בתמונה: גינת כלבים בחדרה , תוכננה ע”י “קו בנוף” אדריכלות נוף בע”מ: מדשאה, בריכת שכשוך לכלבים ,גדר גבוהה ועוד בין בנייני מגורים .

הגינה בגודל כ 2 דונם בצומת הרחובות פיינברג וחנה סנש מול גן ציבורי, ומותאמת לכל סוגי הכלבים קטנים כגדולים

הגינה בגודל כ 2 דונם בצומת הרחובות פיינברג וחנה סנש מול גן ציבורי, ומותאמת לכל סוגי הכלבים קטנים כגדולים

גינת הכלבים ה'מושלמת'

כמי שביקרה עם כלבה בגינות כלבים רבות באיזור המרכז והשרון אני יכולה להגיד ,לצערי, שקשה למצוא גינת כלבים 'מושלמת'. לעניות דעתי הסיבה העיקרית לכך היא חוסר תקינה בנושא תיכנון גינות כלבים אליה הרשויות יוכלו להיצמד. למעשה חלק מהעיריות מיישרות שטח, מגדרות אותו , מתקינות ספסל ופח אשפה והרי לכם גינת כלבים.

בתמונה מעלה ניתן לראות גינה שעל פניו נראית 'מושלמת' לכלבים, הגינה בגודל סביר של 2 דונם , 2 שערים כפולים, המתכננים תכננו גבעות דשא ובינהן גשר להולכי רגל , ואף הגדילו ופינקו את הכלבים בבריכת מים לשיכשוך.

בביקורי לאחר שנה בפארק הכלבים בחדרה התאכזבתי לגלות שבריכת השיכשוך הוסרה והוחלפה בעיגול דשא סינטטי. גבעות הדשא היפות , לא פשוטות לתחזוקה, הם נשחקו והאדמה נחשפה בשטחים גדולים בגן.  כמות הכלבים שפוקדת את הגינה גדולה ואיתה גם כמות האנשים המלווים אותם ולהם הוקצו כמה ספסלי יחיד . במצב שנוצר המלווים נאלצים לשבת על הריצפה בקיץ ובחורף. משיחה עם אנשי המקום התברר שהכלבים ששיכשכו בבריכה והשתוללו באדמה החולית הגיעו כל יום מלוכלכים הביתה ולכן ביקשו להסיר את בריכת השיכשוך.

עם כל הכוונות הטובות של עיריית חדרה והתכנון החדשני והנאה של משרד התכנון 'קו בנוף'  – כשלים בתחזוקה והערכות חסר בתיכנון גרמו לתושבים טירחה וחוסר נוחות יומיומיים. לכן פרוייקטים כאלה יש להמשיך וללוות עד להתאמה מיטבית של הגינה לקהילה.

להלן מספר דוגמאות ל'תקלות' נפוצות בתכנון:

מיקום הספסל ללא הצללה ומגרש משחקים ללא הצללה ידיר את רגליהם של הכלבים ובעליהם מגינת הכלבים בשעות היום, כך גם מיקום הספסל בסמוך לגדר עשוי לשמש מקפצה לכלבים מעבר לגדר.

ברזיה ללא ניקוז עשויה לייצר שלולית בוץ מלכלך שהכלבים יהנו ממנו ובעלי הכלבים שצריכים לנקות את הכלבים –לא כל כך.

שער כפול יאפשר לבעלי הכלבים לשחרר אותם בנוחות מבלי שיתנפלו עליהם כלבים בכל פעם שהם נכנסים לגינה ושער נוסף יאפשר פתח מילוט מהיר לכלבים שאינם מסתדרים בינהם.

שער שירות גדול יאפשר להכניס כלים גדולים של העיריה לטיפול במשטחים ובגזם . מיקום פח האשפה של הגללים לא בסמיכות לספסל הישיבה  .

גינת כלבים קטנה מידי ביחס לכמות כלבים גדולה בשכונה תיצור עומס יתר בגינת הכלבים ותצמצם את אפשרויות הריצה והמשחק שלהם , עשויה לעודד מריבות כלבים ולהקשות על השליטה בהם ואף עשויה להיות מסוכנת. ועוד ועוד.

אנו בבלומה הרמנו את הכפפה ,אספנו נתונים מהארץ ומהעולם וריכזנו רשימת המלצות לתכנון גינת כלבים 'מושלמת'.

למתכננים ולמקבלי ההחלטות מבין קוראינו להלן שני מאמרים שריכזנו בנושא:

 

אנו קוראים לקוראים לשתף תמונות של גינות כלבים 'מושלמות' שביקרו בהן בארץ ובעולם