הגדל
הביסקוס סיני - עלה

היביסקוס – מינים פופולריים בישראל

היביסקוס מינים שונים

 שיחי היביסקוס פורחים בפארק הירקון

img-20161017-wa0035

היביסקוס סיני

עץ קטן או שיח גדול ורחב. יכול להגיע לגובה של כ 6 מ' ולרוחב של כ2 מ'.  נשיר מותנה, משמש מלאה ועד לצל מלא. פורח לסירוגין כל השנה (בחורף ובצל פחות) בפרחים גדולים ויפים הנסגרים בלילה. הצמח ותיק ושכיח בארץ והצבע המוכר יותר הוא האדום. לאורך השנים פותחו המוני זנים ,לכולם פרחים גדולים במיוחד, בולטים ויפים ריקים או מלאים, בגוון אחד או יותר.  ממרכז הפרח מגיח עמוד עלי ארוך במיוחד ודק עם צלקות יפות (כך ניתן להבדיל בינו לבין ההביסקוס הסורי -עמוד העלי של הביסקוס סורי קצר בחצי ועבה יותר). העלים חלקים מבריקים מסורגים, משוננים,לפעמים גם מפורצים. עלים גדולים בצבע ירוק כהה. יש גם זנים עם עלים מגוונים ירוק לבן  או ירוק ורוד. זקוק להשקיה מסודרת ורבה על מנת לפרוח.  ניתן לעצבו על גזע בודד או מספר גזעים- יכול לשמש כעץ רחוב, בשל צפיפות ויופי עליו ניתן לעצבו כגדר חיה גזומה או לא גזומה אך יש לזכור כי הצמח אינו חסכוני במים. כשיח בודד מומלץ להבליטו על רקע קיר . ניתן לשתול במיכל גדול. מתאים לקו 2 לחוף ים.  יחסית עמיד למזיקים.

היביסקוס סיני - זנים

היביסקוס סורי

עץ קטן או שיח גבוה וצר. יכול להגיע לגובה של כ 3-4 מ' ולרוחב של כ1.5-2 מ'.  נשיר חורף, פריחה שופעת ,ממושכת ובולטת בקיץ ובסתיו בגוונים כחול-סגול-ורוד-לבן, יש גם פרחים עם 2-3 גוונים באותו פרח..בארץ ובעולם טופחו עשרות זנים לכולם פרחים גדולים במיוחד, בולטים ויפים ריקים או מלאים. לפרח עלי כותרים גדולים , מהלוע יוצא עמוד עלי ארוך ועבה יחסית ,מצופה אבקנים. (כך ניתן להבדיל בינו לבין ההביסקוס הסיני -עמוד העלי של הביסקוס סיני ארוך כפליים ודק יותר). העלים בצבע ירוק כהה, תלת אונתיים, בצורת רומח, נאים גם הם. ניתן לעצבו על גזע בודד או מספר גזעים- מומלץ לגינות קטנות כשיח או עץ מוקד קטן, בשל צפיפות ויופי עליו ניתן לעצבו כגדר חיה גזומה או לא גזומה שאינה נותנת פרטיות בחורף. כשיח בודד מומלץ להבליטו על רקע קיר . ניתן לשתול במיכל גדול. רגיש לכנימות עלה . עמיד לקרה ולשרב.

היביסקוס סורי - זנים

היביסקוס חליף

עץ קטן או שיח צר וגבוה. יכול להגיע לגובה של כ5-6 מ' אך לרוב יופיע כשיח עד גובה 1.8 כך הפריחה רבה.  נשיר חורף, פריחה שופעת ,ממושכת ובולטת מסוף האביב ועד סוף בסתיו. הפרחים לבנים בפתיחתם ונעשים ורודים ולבסוף אדומים בערוב היום. הפרח פורח במשך כיום וחצי ונושר רק לאחר מספר ימים,לכן תמיד קיימת על השיח תערובת של צבעים. יש פרחים מלאים ויש ריקים .העלים גדולים פשוטים דמויי לב עם 5 אונות משולשות מחודדות. צידם העליון שעיר ושפתם קצת משוננת. צידם התחתון לביד. צבעם ירוק בהיר. ניתן לעצבו על גזע בודד או מספר גזעים. כשיח בודד יראה יותר פריחה ,מומלץ להבליטו על רקע קיר . ניתן לשתול במיכל גדול. צריך השקיה מרובה.
בתמונה : היביסקוס חליף – השתנות צבע הפרח במהלך שעות היום, צילום: wikimedia.orgהיביסקוס חליף משנה צבע

 

היביסקוס טלייתי 'סתריה'

שיח גדול עץ קטן בעל צימוח מהיר מאד ופרוע. העצה שבירה ביותר ואם לא גוזמים ומקצרים ברוחות החורף יש הרבה שבירות ענפים. אינו מתאים כגדר חיה – רחב מידי. בעל עלווה אדמדמה בליבלוב הצעיר ואחר כך העלים ירוקים בצד העליון ולבנבנים בתחתון. הפרחים קטנים מפרחי ההיביסקוסים האחרים ולכן יעילות הפריחה בינונית בלבד. הפרחים חיים יום אחד. נפתחים בצהוב עם לב כהה ואחר כך הופכים לכתום – ורוד ונובלים. הפריחה נמשכת כל הקיץ כארבעה חודשים. מתאים  כעץ קטן קישוטי ואף לצל.

הביסקוס טלייתי%d7%94%d7%99%d7%91%d7%99%d7%a1%d7%a7%d7%95%d7%a1-%d7%98%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%99%d7%aa%d7%99-%d7%91%d7%97%d7%a0%d7%99%d7%94-%d7%9c%d7%a4%d7%90%d7%a8%d7%a7-%d7%94%d7%92%d7%9c%d7%99%d7%9c3היביסקוס טלייתי עץ

 

 

 

 

 

 

היביסקוס שסוע

שיח גדול נשיר מותנה. נושר רק במקומות מאד קרים. עלים גדולים רעננים וענפים ארוכים קשתיים. במשך כל האביב קיץ וסתיו ( למעלה מחצי שנה ) פורח בפרחים מאד מיוחדים בצבע אדום ורוד. הפרחים בעלי עלי כותרת גזורה מאד ועמוד עלי משתלשל כלפי מטה ארוך מאד. כל הפרח משתלשל כלפי מטה ולכן רצוי לעצב את השיח על גזע או למקמו כך שהפרחים המשתלשלים יבלטו לעין.
 היביסקוס שסוע עץ       היביסקוס שסוע פרח

היביסקוס חמצמץ

שיח מהיר צימוח הנראה במיטבו בקיץ. באזורים קרים משיר את עליו לגמרי בחורף. לכן מרבים להשתמש בו כעונתי של קיץ. בעל עלים מחולקים לאונות בצבע אדום בורדו יפה. פורח בעונה החמה כחצי שנה בצבע אדום המוסיף למופע של הצמח. משמש כנותן כתם צבע בולט בערוגה. הפרח והעלים אכילים ,חמצמצים ומשתמשים לתיבול ולסלט ,הניצנים משמשים לחליטת תה היביסקוס.
היביסקוס חמצמץ פריחה   היביסקוס חמצמץ פרח