הגדל
dogwalking

לאחר שהוחלט על מיקום הגינה וגודלה , יש לקבוע את קהל היעד שלה ואופיה. האם היא תשמש כלבים קטנים וגורים בלבד או כלבים גדולים וקטנים יחדיו,  האם בשטח יש מרחבים המאפשרים ריצה ומשחקי כדור או רק למפגשי כלבים. נושאים אלה ועוד נדונו במאמר "גינת כלבים, פארק כלבים או מודל 'גינה עם כלבים'". כעת נותרה מלאכת התיכנון.

להלן אוסף המלצות שיעזרו בתיכנון גינת הכלבים ורעיונות להשראה אשר יושמו בהצלחה בגינות כלבים בארץ ובעולם. הרשימה מבוססת ,בין היתר, על מסמך המלצות אשר פורסם ע"י השירות הווטרינרי בשיתוף עם הגב' אילת אריאלי ובו "המלצות לתכנון ובניית פארק כלבים"  , על מחקרים וסקרים המפורטים במאמר הקודם ועל רעיונות שיושמו בהצלחה בעולם.

 

איזור שירות למלווים

בזמן שהכלב מתרוצץ ומשחק ,בעל הכלב/המלווה צריך להמתין בסבלנות לרוב בין 20-60 דקות בכל יום ולפעמים יותר מפעם ביום. מדובר במשך המתנה לא קצר ויומיומי , לעיתים בשמש הקופחת, לעיתים ברוח ובקור ולכן חשוב ליצור עבורו סביבה נוחה ומוגנת.

להלן כמה המלצות:

 1. ישיבה וקירוי:

א. הצללה- חשוב ביותר שאיזורי הישיבה יהיו מוצלים ברובם. יש לתת את הדעת לכיווני השמש- לרוב יש צורך במפרש צד על מנת להצל בכל שעות היום.

ב. סידור הישיבה – במקבצי ישיבה מקבילים, על מנת לאפשר שיחה בין מספר המלווים. אם הותקנו שולחנות ,להקפיד שהפינות תהיינה מעוגלות.

ג. מיקום הספסלים מרוחק מהגדר – על מנת למנוע מהכלבים לקפוץ על הספסל ומשם מעל הגדר.

גן קריית ספר בתל אביב

גן קריית ספר בתל אביב בתכנון האדריכל רם אייזנברג :הצללה, פינת ישיבה מרוצפת ומקובצת ומרוחקת מהגדר, שולחן,לוח מודעות, פחים מרוחקים, וברזיה נפרדת לאדם ולכלב.

 

ד.. חשוב שלפחות מקבץ ישיבה אחד יהיה מקורה מפני גשם ורוח. בגנים שיש בהם קיר טבעי או בנוי כדאי לתכנן פינת ישיבה בצמוד אל הקיר. בתוספת קירוי וגדר הגנה תיווצר פינת ישיבה מוגנת מרוח, מגשם ומשמש.

ה. מומלץ ליצור מתרס בין איזורי הישיבה ואיזור המשחק על מנת להאט את מהירות הריצה של כלבים גדולים המתנגשים ברגלי המלווים. לא אחת מלווה נופל אפיים ארצה בשל 'תאונה' שכזו. ישנם דרכים שונות ליצור מתרס כגון בניית איזור ישיבה על במה  או מרפסת עם מעקה וכו'.

גן שמואל תמיר, הרצליה פיתוח

איזור ישיבה שאינו מגן על המלווים ממשחקי כלבים גדולים, לא מרוצף, לא מקורה…

 

 1. הפרדת פחי אשפה  לאיסוף גללי הכלבים ולפסולת רגילה והרחקת פחי גללי הכלבים מפינת הישיבה ע"מ לא ליצור מפגע ריח.
 2. הגינה צריכה להיות מוארת היטב בשעות הלילה ומוקדם בבוקר על מנת לספק סביבה בטוחה למלווים.
 3. לוח מודעות – לרווחת הקהילה.
 4. ברזיות לשתיה לבני אדם לצד ברזיית שוקת לכלבים.
 5. לאור ההמתנה הממושכת ראוי לתכנן את הגינה בקרבה לשירותים ציבוריים ולשלט את הגינה עם הכוונה אליהם. כיום יש פיתרונות למשתנות ניידות שניתן לפזר במקומות שאין פתרונות אחרים. או שירותים ציבוריים אוטומטים בשנקל כמו בעיריית תל אביב:

שרותים ציבוריים אוטומטיים בשנקל בגן כיכר מסריק בתל אביב

 

 1. ואם העירייה באמת רוצה להנעים את זמנם של המלווים אפשר להוסיף עוד ועוד רעיונות כגון:

א. הוספת מתקני כושר לשימוש המלווים.

ב. 'בימת הברשה' לכלבים עם וו חיבור לרצועה ובסמוך לה פח אשפה עם מכסה.

ג. עמדה סולארית לטעינת טלפונים סלולארים, רשת WIFI חינמית מקומית.

ד. מכונות אוטומטיות לממכר שתייה חמה וקרה.

 

מצעי קרקע

למצעים יש תפקיד חיוני למשחק בטוח ונעים, לרמת סניטציה טובה ולשמירה על נקיון הכלבים .

איזור המשחק של הכלבים רצוי שיהיה מחומרים טבעיים, מחלחלים, לא מחודדים ושאינם מתחממים על מנת למנוע כוויות, שפשופים ופציעות בכריות כפות הרגליים של הכלבים.

ישנם סוגי חומרים העשויים להגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד בשמש הקופחת בארצנו החמה ולכן אינם מתאימים כמצע לגינת כלבים, כגון: בטון ,אספלט, חול, ודשא סינטטי.

כמו כן בשל הצורך בניקוי וספיגת שתן ומיצי צואה ומניעת ריחות לא ניתן להשתמש במשטחים קשים או מצעי גומי. בעולם עושים שימוש בדשא סינטטי המיועד לגינות כלבים ובעל כושר חילחול טוב יותר אך עדין יש לבדוק עד כמה הוא מתחמם בקיץ הישראלי.

בכל מקרה לא מומלץ להשאיר אדמה חשופה בשל הליכלוך והבוץ שהכלבים חוזרים איתם הביתה כל יום.  וגם לא לפזר גזרי עץ אותם הכלבים לועסים והם מזיקים להם.

חול אמנם רך ,נעים ומחלחל אך דורש החלפה פעמיים בשנה ומתחמם מאוד בשמש. כמו כן הכלבים שנרטבים תוך כדי משחק מגיעים הביתה מלוכלכים מהגינה ושעות אחרי הטיול החול עדין מתפזר ברחבי הבית.

 

לאור האמור מעלה חלופות סוגי המצעים המומלצים הם:

 1. בעדיפות ראשונה – דשא

א. היתרונות של הדשא הם רבים: רך, מחלחל, טבעי, לא מתחמם. פינה ירוקה בנוף האורבני. מעבר ליופיו המוריק, כאשר יש מדשאה בעלי הכלבים לא נשארים באיזור הישיבה אלא משחקים עם כלביהם וגם יושבים על הדשא, פעילות שאינה קיימת במצעים אחרים.

ב. מאידך דשא דורש תחזוקה גבוהה יחסית (השקיה , גיזום שבועי), דשא יתפתח פחות טוב באיזורים מוצלים הנדרשים לכלבים (גם דשא לצל זקוק לכ 4 שעות שמש ישירה ביום).

ג. על מנת להוזיל עלויות תחזוקה כדאי לנסות סוג דשא יבלית מסוג ברמודה – coast-cross-1. זהו 'דשא' חסכני מאוד במים שמטרתו ל'תפוס קרקע' והוא אינו זקוק לכיסוח לעיתים קרובות.

הגינה בגודל כ 2 דונם בצומת הרחובות פיינברג וחנה סנש מול גן ציבורי, ומותאמת לכל סוגי הכלבים קטנים כגדולים

גינת כלבים מושקעת ביותר בחדרה , תוכננה ע"י "קו בנוף" אדריכלות נוף בע"מ: מדשאה, בריכת שכשוך לכלבים ,גדר גבוהה ועוד בין בנייני מגורים . הגינה בגודל כ 2 דונם בצומת הרחובות פיינברג וחנה סנש מול גן ציבורי, ומותאמת לכל סוגי הכלבים קטנים כגדולים

 

 1. עדיפות שניה – אגריגטים שוניםכגון חצץ מרוסק ומהודק, אפשרי בשילוב חול.

א. על האגריגטים להיות קטנים ולא גסים

ב. יש להקפיד שהחיפוי נעשה בצורה אחידה ובעומק של כ 15 ס"מ לפחות ,למניעת חפירה ע"י הכלבים.

dog run ,Madison sq park, NY, USA

גינת כלבים בכיכר מדיסון במנהטן, מצע חצץ מהודק dog run ,Madison sq park, NY, USA

 

גידור, הסתרה ומיסוך רעשים

על הגדר להיות כזו שתמנע ביעילות מעבר אנשים ובעלי חיים–דרך, מעל או מתחת לגדר. מומלץ כי הגדר תהיה בגובה 1.8-2.0 מטרים לפחות מגובה הקרקע. בנוסף, הבסיס יוכנס לעומק של כ 30 ס"מ למניעת חפירה מתחתיה.

חשוב שהגדר לא תהיה מחלקים חדים על מנת למנוע פציעה של כלבים שינסו לעבור דרכה או מעליה.

הגדר צריכה להיות מחומרים העמידים לפגעי מזג האוויר המשתנים (מתכת  מגלוונית, עץ צבוע ומחוטא). אם עושים שימוש בגדר רשת, מומלץ שצפיפותה לא תעלה על 10X5 ס"מ.

אם הותקנו ספסלי ישיבה בצמוד לגדר, יש להגביה את הגדר לגובה 2 מטרים לפחות על מנת למנוע מהכלבים לקפוץ על הספסל ומשם מעל הגדר ומחוץ לגינה.

אם עובר שביל בסמוך לגדר הגינה, מומלץ להוסיף גדר חיה צרה או מטפסת לשם הסתרה ומיסוך הרעשים והגירויים מכיוון השביל, העשויים להפחיד את הכלבים ולגרום להם לנבוח ולנסות לתקוף כלבים חולפים או אנשים נוסעים על אופניים וכו.

במידה וחלק מגבולות הגינה הוא גדר חיה, מומלץ שהיא תהיה צרה ולא עמוקה בכדי שהכלבים לא יעלמו בתוכה ושבעלי חיים אחרים לא יסתתרו בה. בכל מקרה, מעבר לגדר החיה יש לבנות גדר בנויה על מנת למנוע בריחה של כלבים מהגינה מבין לשיחים.

אורנית לוהבת מטפסת

אורנית לוהבת היא מטפס מושלם להסתרה- ירוק עד, פריחה ממושכת מאוד ויפה. בתמונה היא מטפסת על גדר גינת הכלבים ומסתירה מאחוריה שביל להולכי רגל

 

 

הצמחיה בגינת הכלבים

גינות כלבים לא צריכות להיות שוממות מצמחיה, פנים הגינה צריך להיות פנוי למשחק אבל סביב לגינה רצוי לגנן. הצמחיה מקשטת את הגינה כך שלא תהפוך למפגע ויזואלי וזר בנוף. מעבר לעצים היוצרים הצללה בגינה, צמחיה תשמש בעיקר להסתרה, למיסוך רעשים וכגדר חיה/גבול.

באופן טבעי, כלבים לא ינסו לאכול צמחים רעילים או כאלה שיזיקו להם. אם כבר קיימת צמחיה ראויה במקום אז לא מומלץ לעקור אותה, הכלבים כנראה לא יגלו בה עניין רב. עם זאת למתכננים גינה חדשה מומלץ לבחור מראש צמחים שיהיו בטוחים לכלבים ולמלווים שלהם כגון:

כלבים אוהבים ללעוס ענפים יבשים של עצים ופירות קשים ולכן חשוב שהעצים והצמחים לא יהיו רעילים או קוצניים.

בין הצמחים הרעילים המוכרים בגנים בארץ הם: הרדוף הנחלים, ציפור גן עדן, פירות דקל הציקס, קיקיון מצוי (צמח בר), חרצית, חלבלוב, לפופית (מטפס). את רשימת הצמחים המלאה ניתן לראות באתר aspca.org

ישנם אנשים האלרגיים לעקיצת דבורים וגם כאלה החוששים מדבורים ולכן מומלץ להמנע מצמחים שמושכים דבורים לגינת הכלבים. כמו כן צמחים עם ריח רע או חריף יהפכו את השהות בגינה ללא נעימה.

עצים

מבחינת נוחות בתחזוקה, בעיקר בגנים קטנים, כדאי לבחור עצים שאין להם פירות עסיסיים ומלכלכים וכן להעדיף עצים נשירים שמשירים את העלים בתקופה אחת קצרה וביתר חודשי השנה די שומרים על נקיון מנשירת עלים. מאותה סיבה עדיף להימנע מעצים עם פריחה 'מלכלכת'.(אותם מומלץ לנטוע מחוץ לגן)

להלן דוגמאות לעצים בעלי נוף סוככני/עגול אשר 'פחות מלכלכים' ומומלצים לגינת כלבים:

מילה סורית פרי בוסר

מילה סורית –נשיר, שלכת צהובה

מיש בונגה מופע צמח עלים

מיש בונגה – נשיר, שלכת צהובה

מגלון אפריקני עץ רחוב2

מגלון אפריקני (זכר-ללא פרי)- ירוק-עד

עשבוניים

כלבים אוהבים ללחך דשא ועשב. רוב הווטרינרים ימליצו להימנע מכך בשל החשש מהידבקות בתולעת הפארק, אך יסכימו כי לרוב תופעה זו אינה מזיקה. לכן מומלץ לא להשתמש בחומרים רעילים בטיפול בדשא ובעשבים ולבחור בעשבים שאינם רעילים בסביבת הגן.

בין העשבים שעשויים לגרום להרעלה או בעיות בריאות אחרות הם: למון גראס (עלול לגרום לחולשה ברגליים האחוריות ודליפת שתן), עירית (עלול לגרום לדם בשתן, הקאות, חולשה\ הלחתה מרובה וקצב לב גבוה מהרגיל), חומעת הגינה (עלול לגרום לרוגז המעי ובכמויות גדולות לחולשה, כיווצי שרירים, התקפי שיתוק והפרעות בקצב הלב) ועוד.

 

יש להימנע מלהשתמש בצמחים אשר להם יש שיבולים עם מלענים.  מלען הוא זיף ארוך יחסית היוצא מהמוץ בחלק מהשיבולים. בעל צורת חץ אופיינית, עם זיפים קטנטנים, ולכן בעל נטייה להתקדם בכיוון אחד בלבד. במרבית המקרים, המלען חודר דרך איברי הנשימה – הפה או האף, ומשם עלול להתקדם לריאות או לנדוד לבית החזה או מתחת לעור.

 

שערים

חשוב ביותר להתקין שער כניסה כפול בגובה הגדר(כ 1.8-2 מ' גובה), רוחב החלל שבין השער החיצוני לשער הפנימי יהיה בעומק כ1.5 מ' לפחות. חלל זה מאפשר למלווה לשחרר את הכלב הנרגש בביטחה בלי שיתר הכלבים 'יתנפלו' עליו או יברחו ויצאו מהגינה תוך כדי פתיחת השער.

רצוי שיהיה יותר משער אחד על מנת שניתן יהיה להיכנס אל הגינה משני כיוונים במקום להקיפה וגם על מנת לאפשר מילוט לכלבים לפני פרוץ או בזמן מלחמת כלבים.

בנוסף לשערי הכניסה, חשוב לתכנן שער שירות ברוחב 5 מ' לצורך תחזוקה וטיפול בגינה והכנסת כלים מכניי גדולים . מיקום השער יתחשב באפשרויות גישה של רכב ממונע אל השער.

גינת כלבים קריית ספר שער כפול דוגווקר

גינת כלבים בקריית ספר בתל אביב- שני שערים כפולים ארוכים ורחבים מאפשרים לדוגווקר להיכנס עם כל הכלבים בצורה מסודרת, לשחרר אותם בנוחות בחלל אמצעי ולפתוח את השער בביטחה כך שהכלבים שבתוך הגן לא יברחו

 

 

אשפתונים והפרדת פסולת

בשל הטיפול השונה של העיריה בפסולת גללי הכלבים  ובפסולת רגילה יש להקפיד על הפרדת פסולת. בכל גינה יהיו לפחות 2 סוגי אשפתונים:

 • אשפתון לאיסוף גללי כלבים עם מכסה. אשפתון זה יהיה עטוף בשקיות ניילון שיוחלפו כל יום. על האשפתון צריך להיות שילוט המציין את ייעודו וכולל הנחיות לאיסוף הגללים וקשירת השקית לפני השלכתה. מיקומו יורחק כמה שניתן מפינת הישיבה על מנת למנוע מפגע ריח.

לידו מומלץ להתקין לפחות מתקן אחד לשליפת שקיות לאיסוף גללי כלבים על מנת לעודד אנשים ולהזכירם שהם חייבים לאסוף  את הגללים. תדירות מילוי השקיות וכמות המתקנים צריכים להתאים לכמות הכלבים שהיא משרתת.

 • אשפתון/נים לפסולת אחרת (מיחזור או רגיל)

 

 

הצללה /קירוי /הגנה מפני מזג האוויר

הצללת משטח המשחק – בניגוד לבני אדם שפשוט מזיעים ומתקררים ,כלבים מתקררים בעיקר באמצעות הלחתה דרך פה פתוח. בתהליך זה לחות ששרויה על לשון הכלב מתאדה באוויר וגורמת לאפקט קירור. כלבים לאחר משחק או בחום רב מתנשפים בכבדות ומסייעים לתהליך הקירור. מכיון שהלחות שבגופם מתאדה, כלבים נתונים לסיכון גדול יותר של מכות חום והתייבשות.

ולכן חשוב שיהיו להם מים זמינים בגינה ואיזורים מוצלים וקרירים לשחק ולנוח בהם.

בכדי שהגינה תהיה פעילה בכל שעות היום חשוב שלפחות 50 אחוז מהגינה צריך להיות ברמות שונות של הצללה ע"י עצים (תמהיל של 70% עצים נשירים ו 30% ירוקי-עד).  אם נשתלו עצים צעירים חשוב מאוד בנוסף להתקין הצללה אחרת (כגון מפרשים) כיון שיארכו שנים עד שהעצים יגדלו ויצלו בעצמם.

פארק לשיחרור כלבים בקריית אליעזר בחיפ

פארק לשחרור כלבים מוצל בקריית אליעזר בחיפה – חורשת אקליפטוסים שעברה הסבה

הצללת איזורי הישיבה – יש לזכור שהשמש יוקדת ומגיעה גם מכיווני צד ולא רק מלמעלה. לכן רצוי להתקין קירות או מפרשי צד במקומות הנדרשים – במיוחד חשוב הדבר בסמוך לאיזור ישיבת המלווים. פינות ישיבה שהותקן בהן קירוי עליון עדין יכולות להיות לא בשימוש בשל שמש צידית. הפיתרון יכול להיות מיקום מספר פינות ישיבה בכיוונים שונים בגן לשעות שונות ולוודא שבכל שעות היום תהיה פינת ישיבה אחת לפחות מוצלת.

קיר בגן

חומה גבוהה המהווה בגבול הדרומי של גינת הכלבים בגן שמואל תמיר בהרצליה פיתוח. יוצרת איזור ישיבה מוצל חלק ניכר מהיום וכן מוגן מרוח. חבל שהספסלים אינם מקובצים על מנת לאפשר ישיבה קבוצתית של המלווים.

 

פינת ישיבה 2

גינת הכלבים בקריית ספר בשעת צהרים: בגן הותקנו שלושה איזורי ישיבה בפינות שונות בגינה (בתמונה למעלה צד צפון ובתמונה למטה צד דרום ) כך שתמיד אחת מהן מוצלת או מוצלת חלקית (אילו הותקן מפרש צד או קיר הגנה בצד הדרומי המלווים היו נהנים מאיזור מוצל ומוגן יותר). ספסלי הישיבה מקובצים יחדיו ומאפשרים ישיבה קבוצתית של המלווים

גן קריית ספר בתל אביב

 

ברזיות, בריכות שיכשוך ואלמנטים של מים

ברזיה המותאמת לכלבים תהיה ברזיה עם שוקת או קערה. השוקת /קערה צריכה להיות בגובה של לפחות 10 ס"מ מהריצפה על מנת למנוע חדירת לכלוך ובוץ לתוך הקערה ולאפשר גם לכלבים הקטנים לשתות בנוחות. כמו כן הקערה צריכה להיות עם ניקוז איטי על מנת שלא ישארו מים עומדים בקערה.

חובה להקפיד על ניקוז מתאים שיוביל את עודפי המים להשקיית חלקים אחרים בגינה או למערכת הביוב. ברזיה ללא ניקוז ניתן להתקין רק באיזורים מגוננים. אם אתם בעלי כלבים לבטח הבחנתם בכך שכאשר כלב אחד שותה מים מייד מצטרפים אליו חבורת כלבים וכולם רוצים לשתות ביחד- ממש מסיבת מים. כמות המים הזקוקה לניקוז בבת אחת יוצרת שלוליות מים שחייבים לנקז אותם בעזרת שיפועים מתאימים או תעלות ניקוז ולפנות אותם משטח המשחק לאיזור מגונן או למערכת הביוב.

איזור הברזיה מומלץ שיהיה מעל ריצוף מחלחל (כגון דק עץ) או חצץ ובכל מקרה לא על אדמה חשופה מחשש להיקוות בורות, בוץ, לכלוך ויתושים.

בתמונה הבאה בירזית שוקת מבטון המצויה בגני רבים בארץ, לא חיננית במיוחד ולא נוחה להפעלה. המפעיל צריך להתכופף וללחוץ במשך זמן רב. כיום יש מתקנים שמשחררים כמות קבועה של מים המספיקה למשך מחזור שתייה לכלב יחיד בלחיצה אחת כך והמפעיל לא נדרש להתכופף משך כל זמן השתיה.ברזית שוקת לכלבים בכפר סבא

 

בבחירת ברזיה יש להתחשב בכלב ובמלווה שלו שמפעיל את הברזיה. חשוב שכפתור הלחיצה יהיה בגובה מתאים לבני אדם (גובה 0.9-1.1 מטר לערך) או עם פדל רגלי. ישנן ברזיות המגיעות עם צינור שטיפה לכלבים שהתלכלכו בזמן המשחק ובעליהם רוצים לשטוף אותם לפני החזרה הביתה. וישנם אפילו ברזיות עם מייבש שיער….

ברזיה המופעלת ע"י פדל רגלי

ברזיה לכלבים בגבהים שונים המופעלת ע"י פדל רגלי

 

pet wash fountain

ברזיה המופעלת בלחיצה במקום גבוה ונח ובה משולב צינור שטיפה לכלבים מלוכלכים

 

ברזיה לכלבים היא אלמנט מים לכל דבר ויכולה להיות דקורטיבית, הנה כמה דוגמאות:

 

ברזיה דקורטיבית עם ברז

hall fountain port townsend washington

hall fountain port townsend washington

ברזייה בסיגנון קלאסי Dog Bar

ברזייה בסיגנון קלאסי Dog Bar

 

אלמנט מים לא חייב לתפוס שטח רב – אפשרויות נוספות ומומלצות במיוחד הן מיזרקות העובדות בסירקולציה ומסננות את המים. מדובר באלמנטים שהם גם דקורטיבים וגם מאפשרים שתיה זמינה בכל עת לכלבים ,גם עבור הכלבים שלא הצליחו לסמן לבעלים שלהם שהם צמאים.  להלן כמה דוגמאות:

מזרקה גם לכלב

 

מזרקות  יכולות לעבור התאמה למתקן שתיה לכלבים –

outdoor fountains and ponds       מזרקה

פינוק מיוחד לכלבים או אלמנט מים המאפשר שיכשוך או שחייה. אלמנטים אלה מיועדים לגינות כלבים גדולות יותר או לפארקים. המים חייבים להיות טובים לשתיה, ריצפת האלמנט תהיה ממצע קשיח כגון בטון או ריצוף מתאים אחר, שיפועים וניקוז מתאימים. הנה כמה דוגמאות:

הגינה בגודל כ 2 דונם בצומת הרחובות פיינברג וחנה סנש מול גן ציבורי, ומותאמת לכל סוגי הכלבים קטנים כגדולים

בריכת שיכשוך בגינת כלבים בחדרה ,הגינה בגודל כ 2 דונם בצומת הרחובות פיינברג וחנה סנש מול גן ציבורי, ומותאמת לכל סוגי הכלבים קטנים כגדולים

אלמנט מים לכלבים beneful dream dog park at veterans park

אלמנט מים ג'טים לכלבים beneful dream dog park at veterans park

 

millie bush dog park houston texas

Millie bush dog park Houston Texas

cosmo dog park arizona

Cosmo dog park Arizona

 

מתקני משחק ואימון בגינה

כאמור, בגינות קטנות אין מקום להוספת מתקני אימון לכלבים כי הם באים על חשבון מקום ריצה ומשחק. בעיקר בגינות קטנות יש להשקיע מחשבה בכל תוספת אשר לעיתים יכולה להפריע יותר מאשר לתרום.

ובכל זאת, גם בגינה קטנה ניתן ליצור סביבת משחק טובה לכלבים ע"י משחקי טופוגרפיה ויצירת אזורים משופעים או מוגבהים מעט (מיותר לציין שיש לתת מענה לפינוי וניקוז גשמים ונגר עילי).

גינה מדושאת וארוכה עם טופוגרפיה משופעת המזמינה למשחק וריצה. גדרות גבוהים משלושה צדדים וקיר גבוה ומצל בצד הדרומי.

גינת כלבים שמואל תמיר בהרצליה פיתוח: מדושאת וארוכה עם טופוגרפיה משופעת המזמינה למשחק וריצה. גדרות גבוהים משלושה צדדים וקיר גבוה ומצל בצד הדרומי.

גם בגינות קטנות ניתן להוסיף ניתן להוסיף צינור גדול אשר ישמש כמחילה, גשר בין שתי גבעות נמוכות (הגשר יכול להיות מגזע של עץ עבה לדוגמא), שילוב סלעים או גזעי עצים שיכולים לשמש גם לישיבה למלווים וגם למשחק .

 גדר גבוהה, שני שערים כפולים, איזור ישיבה מרוצף ומקורה למלווים, הקרקע בחצר הכלבים מיוצבת בתערובת של קרקע מקומית, מצעים וחומרי מליטה. טופוגרפיה של גבעות ובינהם מנהרה/מחילה.עם זאת שטח הגינה קטן ולא מאפשר ריצה לכלבים גדולים.

צילום- אביעד בר נס גינת כלבים בקריית-ספר בתל-אביב, בתיכנון האדריכל רם אייזנבר , צילום: אביעד בר נס: גדר גבוהה, שני שערים כפולים, איזור ישיבה מרוצף ומקורה למלווים, הקרקע בחצר הכלבים מיוצבת בתערובת של קרקע מקומית, מצעים וחומרי מליטה. טופוגרפיה של גבעות ובינהם מנהרה/מחילה.עם זאת שטח הגינה קטן ולא מאפשר ריצה משמעותית לכלבים גדולים.

בפארק כלבים ,השטח הגדול מאפשר לשלב מגוון רחב יותר של מתקני משחק, בנוסף על האפשרויות המפורטות מעלה גם:

 • מתקני אג'יליטי – מסלול מכשולים לאימון לתחרויות או בשביל הספורט. מאפשר לקיים תחרויות מקומיות.
 • רחבת דשא מרכזית גדולה למשחקי כדור עם המלווים כגון פריזבי וזריקת כדור למרחוק וריצה חופשית.
 • אלמנטי מים – כלבים רבים אוהבים להשתכשך במים, בקיץ הישראלי זו דרך נהדרת לצנן את הכלבים. מתקן ג'טים שיופעל על ידי המלווים או בריכת שיכשוך הן דרך מהנה וכיפית לכלבים לשחק וגם אטרקציה לצפות בה מחוץ לגדר.

 

A place to meet when you have four feet Stebonheath Dog Park is the City of Playford’s first dog park and leisure facility. The fully-fenced, 2900 square meter park features agility equipment such as a bridge, hurdles and weave post, expansive open spaces including earth mounds and tunnels, dual-use water fountains for humans and canines, shelter and seating and a dedicated car park.

City of Playford A place to meet when you have four feet
Stebonheath Dog Park is the City of Playford’s first dog park and leisure facility. פארק הכלבים jo gapper בפורטלנד

 

אגילטי

אג'יליטי- מסלול אימונים לכלבים

פריסבי

מדשאות למשחקי כדור, פריסבי וריצה

 

תאורת הגן

גינה מוארת היטב תורמת להרגשת הביטחון של בעלי הכלבים ומזמינה. יש לדאוג לתאורה המתאימה לשעות הלילה והבוקר המוקדמות. חשוב למקם פנס תאורה במיוחד מעל איזור הישיבה של המלווים.

 

נגישות לנכים

שביל הכניסה לגן, גובה ידיות השערים, גובה פתיחת מכסה האשפתונים, שביל הגישה לאיזור ישיבה אחד לפחות צריך להיות מותאם ונגיש לנכים.

איזור המשחק לא יכול להיות מותאם לנכים אלא מותאם לכלבים.

כלבי נחיה או שירות של נכים אמורים להתרוקן במקום הקבוע שלהם בבית ולכן רובם לא יעשו את צרכיהם בגינה.

 

שילוט,הנחיה והסברה

האחריות להתנהגות נאותה, חברית (בשל בעיות התנהגות שונות) ובטוחה ליתר הכלבים ולאנשים (כגון: הגבלות לכלבים מסוכנים, הקפדה על חיסונים, מניעת הידבקות במחלות)  היא על הבעלים. חשוב שהפעילות בגינה לא תהווה מטרד לשכנים ולעוברים ושבים  וכן חשוב שבאיה ישמרו על המתקנים והנקיון במקום לרווחת כולם.

שילוט ברור וגדול מחוץ לגינה ובתוך הגינה הוא אמצעי חיוני להסברה והכוונה:

 • שלט גינת כלבים – שלט גדול ומאיר עיניים המציין את שם הגינה ונראה למרחוק

שלט

שלט לגינה

שלט בגינת הכלבים בכפר סבא הירוקה

 • שלטי הכוונה : הכוונה לשירותים ציבוריים הקרוב, בגינות גדולות הכוונה לכיוון שערי היציאה, שלט הסברה שיוצמד לאשפתון לאיסוף גללי אשפה.
 • לוח מודעות לשם פירסום מידע על פעילות מקומית בגינה, חיות מחמד שאבדו וכיו'.
איזור ישיבה מוצל למלווים ןלוח מודעות

לוח מודעות סמוך לאיזור הישיבה בגינת הכלבים בקריית ספיר בתל אביב

תחזוקת הגן

שמירה על גינה נקייה, מזמינה ובטוחה היא בעיקר באחריות צוותי התחזוקה של העיריה אך בעלי הכלבים יכולים לסייע להם בהקפדה על איסוף הגללים והשלכתם באשפתון המתאים לכך, דיווח על תקלות וכו'. תיכנון מוקפד יתרום לשמירה על הניקיון ויקל על עבודת אנשי התחזוקה כגון שער שירות רחב המאפשר גישה נוחה של כלים מכניים אל תוך השטח המגודר, תיכנון שיפועים וניקוזים מתאימים שיסלקו את עודפי המים של הבירזיה משטח הגינה וישמרו על גינה נקיה מבוץ, התקנת כמות אשפתונים מתאימה תקל על בעלי הכלבים להשליך פסולת לפח.

עיקר משימות התחזוקה לפי תדירות הטיפול הן:

בתדירות גבוהה, לפי עומס הפעילות בגינה- ניקיון הגינה, ריקון פחים, מילוי שקיות במתקנים, גיזום, השקיה וטיפול שוטף בדשא אם קיים או גירוף וניקוי החצץ .

בתדירות נמוכה (עפ"י הצורך) – ביקורת ותחזוקת המתקנים, ,ריסוס כנגד טפילי כלבים, ריסוס נגד יתושים ותיקון וייבוש מקווי מים המושכים יתושים, גיזום עצים ושיחים, החלפת מפרשי הצללה שהתבלו, טיפול שוטף באלמנט מים אם קיים ובדיקת מי השתיה.

 

 

 

הנתונים נאספו ונכתבו ע"י טלי להב, מתכננת גינות, הנדסאית אדריכלות נוף,  AskBlooma.co.il ,ינואר 2017