הגדל
חלבלוב הדור - מופע צמח בפריחה

כללי

בתקופה הזו רבים אירועי הקרה במקומות הנמוכים ובעמקים. עצים צעירים רגישים יותר מבוגרים. ירוקי עד רגישים יותר מנשירים. ישש לעטוף את גזעי העצים הצעירים והרגישים בחומר לא שקוף כמו קרטון או בד יוטה.

אפשר ורצוי להמשיך את פעולת עיצוב וגיזום העצים למטרות השונות כפי שעושים במשך כל השנה. שיחים נשירים אפשר לגזום במידה ולא צפויות קרות.

במידה ויש שיחי קמליות  בגינה, הן עכשיו פורחות ויש לדאוג לדישון והשקיה.

אם יש עצירת גשמים של יותר משבועיים והטמפ' עולות במקצת יש לתת השקיה לצמחים.

כעת ניתן ורדים חשופי זרע, עצים חשופי שורש.

עצים

אפשר ורצוי להמשיך את פעולת עיצוב העצים למטרות השונות כפי שעושים במשך כל השנה. בחורף רבות הרוחות מאשר בקיץ והעצים ושבריהם תופסים יותר תשומת לב. ככלל לא צריך לגזום שלא לצורך. לא צריך לפחד מעצים גדולים אם דאגנו לעצבם כמו שצריך.

בתקופה הזו רבים אירועי הקרה  במקומות הנמוכים ובעמקים. עצים צעירים רגישים יותר מבוגרים. ירוקי עד רגישים יותר מנשירים. יש לעטוף את גזעי העצים הצעירים והרגישים בחומר לא שקוף כמו קרטון או בד יוטה. אפשר גם לחפות את הקרקע בקומפוסט שישמור את הטמפ' שלה וכן צריך לנקות את השטח מעשבים.

עצים נשירים כולל עצי פרי רצוי לגזום כשהם בשלכת – עכשיו. בעצי הפרי נגזום את העץ בצורת ספל כך שלמרכז הצמרת יכנס אור ואויר. הגיזום ישפיע על כמות הפרי בשנים הבאות בהתאם לטיב הענף הפורח. יש הפורחים על ענפים של השנה הזו יש הפורחים על ענפים בני שנה או שנתיים ויש על ענפים ותיקים יותר. אלו שיפרחו ממש בחודש הקרוב נידחה את הגיזום לאחר הפריחה.  עצי נוי נשירים נעצב בהתאם למטרת שתילתם. כשמה שמנחה הוא שווי משקל של העץ. זרועות לכל עבר ומרחק בין זרוע לזרוע למנוע סדקים בגזע. וכן הגובה ממנו נרצה שתתחיל הצמרת.

זה הזמן הטוב לגזום את המחטניים למיניהם אבל רק אם חייבים להרים קצת נוף או להוריד ענפים מפריעים לסביבה. אין לגזום צמרות. פעולה זו תשנה לחלוטין ולתמיד את צללית העץ .

העצים בוגרים ומעוצבים נבצע רק גיזומים של סניטציה והורדת ענפים המועדים לשבירה.

בכל העצים חתכים שגודלם עולה על 3 ס"מ יש למרוח במשחת גיזום.

זה הזמן לדשן עצי הדר. בימים יפים כשלא צפוי גשם. וכן לשים קומפוסט מסביב לגזע. כחיפוי וטיוב הקרקע. אין צורך לערבב עם הקרקע. הגשם יעשה את העבודה וכך לא יפגעו השורשים מהקלטור.

זה הזמן לשתול עצי פרי חשופי שורש. הם מוצעים עכשיו למכירה בחלק מהמשתלות. יש לשמרם במקום מוצל ויבש ולעטוף את אזור בית השורשים ביוטה אותה נרטיב מעט כדי למנוע התייבשות השורשים. כל זה במידה ולא שותלים מיד.

ורדים

זה הזמן לשתול ורדים חשופי שורש. זו צורת השתילה הטובה ביותר לורדים. בכל המשתלות הם מוצעים עכשיו למכירה. יש לבדוק שקיימים לפחות שלושה שורשים עבים , שהם ישרים ללא 'ברכיים' וללא פגיעות. גם הענפים צריכים להיות ישרים ללא פגיעות ומסודרים מסביב לתפוח ההרכבה. רצוי שלושה ענפים. יש לשתול בבור גדול שבמרכזו נשים ערמת אדמה מעורבבת בקומפוסט מפורק היטב. ' נושיב ' את השיח על הערמה כשכל השורשים פרושים בלי קיפולים ונוסיף אדמה בלי להדק מדי . תפוח ההרכבה צריך להישאר מעל פני הקרקע בגובה כ2 ס"מ .

במקומות החמים בארץ , כשאין גם חשש לקרה , אפשר להתחיל בגיזומי הוורדים.  אין צורך לגזום לגובה נמוך מאד. העקרונות המנחים הם לעצב שיח שמרכזו פנוי מענפים ואור ואויר נכנסים לתפוח ההרכבה, להוריד ענפים יבשים וזקנים ולחתוך מעל העין שנרצה שתתפתח ראשונה ובכיוון המתאים.

חשוב מאד לעשב היטב מסביב לשתילים וכדאי לשים חפוי קרקע. אפשר קומפוסט מפורק היטב. אין צורך להצניעו.

שיחים

שיחים נשירים אפשר לגזום במידה ולא צפויות קרות. הגיזומים מטרתם עיצוב השיח הורדת ענפים מפריעים וחידוש במידה ויש צורך. חייבים לוודא שהמין שמחדשים מסוגל להתחדש מצוואר השורש.  במידה וכן אפשר לגזום לגובה 30 – 40 ס"מ במידה ולא יש לגזום לא פחות ממטר.

אותם עקרונות כמו  בעצים תופסים גם בשיחים לגבי מועדי הפריחה והפרי ובהתאם לכך נוהגים. גוזמים או דוחים. תמיד יש לקחת בחשבון שגיזום חריף יגרור אחריו תוצאות לגבי הפריחה והפרי.

בצלים ופקעות

עדיין אפשר לשתול בצלים ופקעות לפריחה אביבית. ביחוד כאלו שקיבלו טיפול קור במקרר.

במידה ושומרים באחסון בצלים ופקעות פורחי קיץ יש לבדוק מדי פעם אם לא נפגעו מפטריות ועובש . יש לנגב, לגפר בגופרית המונעת פטריות ולחתוך חלקים שנפגעו במידה ויישארו עוד ניצנים על החלק הבריא. חיתוך כזה אפשר לעשות רק בקני שורש ובשום פנים ואופן לא בבצלים.

עונתיים 

עדיין אפשר לשתול עונתיים של חורף אביב .

להכין היטב את הקרקע לפני השתילה – לעשב שלא יהיו עשבים שוטים, לערבב היטב עם קומפוסט לטיוב המבנה. חשוב לעשב היטב במשך כל עונת הצימוח וביחוד לאחר השתילה, לדשן בימים שאין גשם ולהשקות אם יש עצירת  גשמים.

השקיה

אם יש עצירת גשמים של יותר משבועיים והטמפ' עולות במקצת יש לתת השקיה לצמחים עשבוניים קטנים ולעונתיים ובצלים ופקעות הפורחים או יפרחו בקרוב. אם עצירת הגשמים נמשכת כדאי לתת השקיה אחת גם לעצים ולשיחים הוותיקים. ביחוד אם אנחנו מצפים לפרחים ולפירות בעתיד הקרוב.

יש להשקות את צמחי הבית לפי הצורך. אם הבית מחומם על ידי מזגן יש להשקות פעם בשבוע ורצוי להניח קערת מים ליד הצמחים מכיוון שהמזגן מייבש מאד את האוויר.

כללי

אפשר לזרוע ולשתול ירקות וצמחי תבלין עשבוניים של אביב באדמה או במנבטות בחממות קטנות או מקומות מוגנים או החוץ אם אין סכנת קרה. כמובן שרצוי להכין היטב את האדמה שתהייה ללא עשבים ולערבב היטב עם הרבה קומפוסט.

אפשר להתחיל לזרוע זרעים של צמחי קיץ במנבטות בחממות או מקומות מאד מוגנים.

יש לעשב היטב את כל הגינה. אמנם עשבי החורף בארץ רובם אינם תוקפניים ובבוא הקיץ ייעלמו אבל לא כדאי שיגיעו לפיזור זרעים ומול צמחים עשבוניים קטנים ופרחי עונה הם מתחרים קשים המסוגלים לדכא ביותר  את הצמחים אותם שתלנו אנו.

רצוי לפזר קומפוסט בכל הגינה חוץ מעל הדשא. הוא מגן כחיפוי מקור התייבשות ועשבים ובנוסף הגשם מכניסו לקרקע והוא מטייב את המבנה שלה .

במידה ויש שיחי קמליות  בגינה הן עכשיו פורחות ויש לדאוג לדישון והשקיה והוספת חומרים שיגרמו לקרקע להיות חומצית יותר כמו מחטי אורנים והדשן המיוחד לקמליות.

שתילה

כעת תמצאו במשתלות ורדים חשופי שורש  ועצי פרי חשופי שורש   כמו כל משפחת הורדיים – תפוח אפרסק שזיף אגס נקטרינה ועוד. עדיין אפשר לשתול בצלים ופקעות לפריחה אביבית, במיוחד כאלו שקיבלו טיפול קור במקרר.כמו – אמריליס, חבצלת החוף, יקינטון, שושן, נרקיס, צבעוני.

עכשיו ניתן לשתול עונתיים של חורף אביב. כמו – דיגיטליס (אצבעונית), אשולציה, באשן, דלפיניום(דורבנית),חיננית, טבק, טופח, כובע נזיר, כרוב גינה, לוע ארי, לובליה , מנתור, אמנון ותמר ועוד ועוד. אפשר לזרוע ולשתול ירקות וצמחי תבלין עשבוניים של אביב.

לשתול – ארטישוק, כרוב סיני, כרוב אדום ולבן, סלרי, כרישה, חסה, בצלים, פלפל, תפ'א, תרד , אבטיח. תבלינים – אכילאה, לענה, אזוביון, קמומיל, מליסה, לואיזה, זעטר (אזוב)

לזרוע – קולורבי, חסה, מנגולד, מלון, בצלים, פטרוזיליה, פלפל מתוק, פלפל חריף.

אפשר גם להתחיל לזרוע זרעים של צמחי קיץ.