הגדל
ורד, מינים שונים

כללי

השקיה

החודש נכנסים כבר למשטר השקיה סדיר. עוד לא בכמויות של הקיץ אבל זה הזמן לקבוע את התכניות לבדוק כמה מוציא כל קו בליטרים ולחשב את זמני ההשקיה לפי כמות המים ולא הזמן. כך נבטיח השקיה בכמות הרצויה בלי בזבוז מים ותשלומים מיותרים.

צמחים עונתיים ועשבוניים צריכים יותר מים ולעיתים תכופות יותר מאשר עצים ושיחים מעוצים. צמחים פורחים ונושאי פרי צריכים יותר מים מצמחים בעלי עלים בלבד. צמחים בשמש מלאה צריכים יותר מים מצמחים בצל או בבית. הדשא צריך מים כמו צמחים עונתיים עשבוניים. לפי עקרונות אלו נחלק את קווי ההשקיה במידת האפשר בגינה. ישנן טבלאות עם נתוני איבוד המים של הצמחים תכונות הקרקע והאזור בו גרים בארץ. לאחר שבודקים כמה מים מוציא כל קו השקיה בזמן נתון אפשר לעשות את החישוב לפי הנוסחה הבאה :

שטח הגינה המושקה בקו X  כמות המים הנדרשת לפי סוג הצמח  X מספר הימים בין השקיות

התוצאה תיתן כמות בליטרים אותה צריך הקו להוציא בכל השקיה. אם יודעים כמה הוא מוציא בדקה או שעה אפשר לתרגם את הכמות לזמן. אחרי שחישבנו נתחיל להשקות כך ונבדוק במשך שבוע שבועיים אם ההשקיה מספקת. יתכן וצריך יהיה לעשות כיוונון עדין למעלה או למטה בשל התנאים הפרטיים שלנו. אבל הנוסחה תיתן לנו סדר גודל ממנו אפשר להתחיל.

בטבלאות מתייחסים לעונות השנה ולכן החישוב החודש יהיה טוב למאי יוני וביולי נצטרך להתאים שוב.

מדשאה

עדיין הזמן טוב לשתילת מדשאות חדשות ואפילו לעשות אוורור ודילול במדשאות ותיקות. אם לא דישנו אפשר ורצוי מאד עדיין לדשן בדישון אביב קיץ בשחרור איטי. לאחר הדישון צריך לתת השקיה טובה ולא לכסח מספר ימים.

השקיה וכיסוח סדירים נדרשים בחודש זה על פי האזור ומין המדשאה. אין לכסח לאחר השקיה . יש להתאים את גובה הכיסוח למין הדשא והעונה. מועד ההשקיה הטוב ביותר הוא לפנות בוקר.

טיפול נכון מבחינת דישון השקיה וכיסוח בזמן ייצר מדשאה חזקה גם נגד מזיקים ומחלות.

עצים

עדיין זמן מצוין לשתילת עצים חדשים. זה הזמן לסוב טרופיים וטרופיים מכיוון שסכנת הקרה עברה כבר. במידה וצומחים חזירים מבסיס הגזע יש לחתוך אותם קרוב מאד לגזע או בתוך האדמה. ביחוד בצמחים מורכבים. בהם יש סכנה שהכנה מתפרצת.

זה הזמן לגיזומי עיצוב וסניטציה בירוקי עד ונשירים מותנים אם סיימו כבר את פריחתם.

עצים רבים נושאים פירות קיץ בשלבי הבשלה שונים. זבוב הפירות מטיל את הביצים בפרי כאשר מתחיל להופיע הצבע הוורוד – אדום – כתום של הפרי. אפשר לפרוש רשת על העץ תעזור גם כנגד ציפורים אוכלות פרי ואפשר גם 'לכייס' לעטוף בשקית נייר נושמת את הפירות. קיימות מלכודות זבובים לתלייה על העץ.

חפוי הקרקע מסביב לעץ ( לא צמוד לגזע ) השקיה ודישון טובים יעזרו להתגבר על מזיקים שונים.

 

שיחים וורדים

עדיין לא מאד חם ולכן מתאים עדיין לעשות גיזומים עמוקים בשיחים השונים אם יש צורך. ככלל לא צריך לגזום סתם זה לא טוב לצמח. גוזמים עם סיבה בלבד. יש לבדוק אם המין המסוים מתאים לגיזומי חידוש עמוקים יש מינים שלא יתחדשו ואותם אסור לגזום נמוך מדי.

הוורדים בפריחה נמרצת ולכן הגיזומים בהם הם קיטומים להורדת פרחים יבשים וגיזום מתחת לפני הקרקע של חזירים הפורצים מהכנה . יש לדשן טוב ולהשקות בשפע . טוב מאד לפזר חיפוי קרקע אורגני מסביב לשיחי הוורדים. כך מעודדים בריאות שפע פרחים ומשך ארוך של פריחה.

עונתיים ועשבוניים פורחים

עדיין ניתן לשתול עונתיים של קיץ.   רצוי לתת לצמח זמן התאקלמות לפני בו החום הגדול.

השקיה סדירה ודישון טוב יביא לעונת פריחה ארוכה ושופעת. זה הזמן לתכנן את מועדי הדישון. פעם בחודש למשך כל הקיץ. עודף דישון גם הוא לא טוב.

יש לעשב כל הזמן את החלקות. עשבי הקיץ תוקפניים ביותר ומתחרים עם הצמחים על כל המשאבים .

צמחי בצל ופקעת

עדיין אפשר לשתול צמחים פורחי קיץ. פורחי החורף עדיין פורחים בחלקם וחלקם מתחילים להתייבש. כדי להאריך את הפריחה יש לדשן ולהשקות טוב. יש להשאירם האדמה עד שהנוף נעלם לגמרי כדי שאבר האגירה יתמלא לשנה הבאה. כן יש להמשיך להשקות סדיר ולדשן. לאחר שייעלמו לגמרי מפני הקרקע אפשר להוציאם מהאדמה או להשאירם ואז לא להשקות הרבה חלקה זו כדי שלא ירקבו. אפשר לפזר חפוי ממעל שישמור.

בארץ השמש מאד חזקה ולכן אפשר לשתול פורחי קיץ בחצי צל. כך נאריך את הפריחה ונגרום לה להיות שופעת ויפה יותר.

כללי

עדיין אפשר לשתול ירקות של קיץ וגם לזרוע. את העגבניות כדאי כבר להדלות לצימוח טוב והנבה בשפע.

הקמליות מסיימות את פריחתן וזה הזמן לדשן היטב בדשן המיוחד להן. אפשר לחדש את החיפוי במחטי אורן.

שתילים שגידלנו מזרעים במקומות מוגנים או חממות יש להקשיח לקראת השתילה בחוץ. להתחיל לחשוף לשמש מהדרגה ולעבור למשטר השקיה מרווח יותר.

צמחי בית בעציצים שהוכנסו לקראת החורף למקומות מוגנים יכולים לצאת שוב למקומם בגינה.

עישוב טוב כל הזמן , חיפוי אורגאני בכל מקום אפשרי דישון בזמן והשקיה טובה תבטיח צמחים בריאים וחזקים שיוכלו להתמודד יותר טוב עם התקפת המזיקים השונים המתחילה בחודש זה ותימשך כמעט כל הקיץ. שמנים ומים בזרם חזק יעזרו להפטר מרוב סוגי המוצצים.

שתילה

עדיין הזמן טוב לשתילת מדשאות חדשות ועצים חדשים.

זה הזמן לסוב טרופיים וטרופיים כמו אבוקדו ומנגו והדרים מכיוון שסכנת הקרה עברה כבר.

אפשר עדין לזרוע ולשתול עונתיים של קיץ כמו – היפואסטס ( ברוד ), גומפרנה, גיירדיה, חמנית, טגטס, ירבוז, לילנית, נדנונית (קולאוס ), ניזרה, סיפלה,פטוניה, ציניה, צלוזיה, קטרנתוס (וינקה) ועוד ועוד.

בצלים ופקעות של קיץ ותבלינים וירקות קיץ .

לשתול – סלק, כרוב ניצנים, עגבניה, עגבניות שרי, חצילים, סלרי, כרישה, חסה , מנגולד, בצלים, תפ'א, בטטה, קישוא, אבטיח. תבלינים – ריחן, מרווה, נענע, קורנית, פלרגון לימוני, רוזמרין, אורגנו, אכילאה, אנג'ליקה, קמומיל, אניס (כמנון), מיורם, ציטרה, ראשד, בן – חרצית.

לזרוע – שעועית, לוביה, סלק, גזר, עולש, תירס מתוק, מלפפון, קולורבי, חסה, מלון, בצלים, פטרוזיליה, גזר, פלפל, פלפל חריף, דלעת, צנון, שומום, סויה, קישוא, אבטיח, עגבניה, כוסמת, עירית.