הגדל
שלכת בניו אנגלנד,צפון ארה"ב

מי שטרם ראה את צבעי השלכת של העצים בניו אינגלנד בצפון ארה"ב לא ראה שלכת מרהיבה מימיו. הנופים נצבעים בחגיגה משובבת עיניים ונפש בכל גון אפשרי של אדום,כתום,בורדו, סגול, ורוד וצהוב.

מהו התהליך שגורם לעלה לשנות גון לצהוב או לאדום?

בעלים שהופכים צהובים – הצבע הירוק – הכלורופיל מתפרק ונעלם .הפיגמנטים הצהובים שכבר קיימים בעלה מודגשים ולכן העלה מצהיב.

לגבי עלים שהופכים אדומים – לפי מחקרים יחסית חדשים ,מתחולל תהליך שונה. במקביל לפירוק הכלורופיל יש יצור חדש של הפיגמט האדום אנתוציאנין, שלא היה קיים עד כה בעלה.

 

שלכת בניו אנגלנד,צפון ארהב

 

מדוע עצים בשלב שבו הם אמורים להשיל את עליהם מתאמצים לייצר את הפיגמנט האדום?

גישה אקולוגית אבולוציונית טוענת שהצבעים העזים האדומים הם תוצאה של מאבק בין העצים לחרקים המשתמשים בהם כמארחים. בתקופת הסתיו מוצצים החרקים חומצות אמינו מהעלים ,לאחר מכן מטילים את ביציהם בקליפת הגזע ובכף פוגעים בעץ. מכיון שכנימות עלה נמשכות לעלים צהובים צובע העץ את עליו באדום על מנת לגרום לחרקים להאמין שהוא מוגן מפניהם.

 

שלכת בניו אנגלנד,צפון ארהב

אם כך מדוע העצים באירופה משנים צבעם לצהוב? מדוע השלכת בצפון אמריקה ברובה אדומה והשלכת באירופה ברובה צהובה?

בשנת 2009  פירסמו פרופ' שמחה לב-ידון מהחוג להוראת הביולוגיה של אוניברסיטת חיפה באורנים בשיתוף פרופ' ג'רמו הולופאינן מאוניברסיטת קופיו הפינית במאמר בכתב העת New Phytologist תאוריה חדשה המציעה פיתרון אפשרי לתעלומה.

התאוריה שהגו החוקרים מקורה לפני כ35 מליוני שנה ,כאשר חלק גדול מהעולם היה מכוסה ביערות ירוקי עד של עצים טרופים . לאחר מספר תקופות קרח ויובש שפקדו את העולם ,חלק גדול ממיני העצים בתהליך אבולוציוני הפכו לעצים נשירים. רבים מעצים אלה החלו לשנות את גווני העלים לאדום על מנת להרתיע את החרקים.

שלכת בניו אנגלנד,צפון ארהב

אלא שרבים מהעצים לא שרדו את תקופות הקרח הנשנות. ההרים באירופה (האלפים) משתרעים ממזרח למערב – מצב שגרם לכך שרוב האזורים באירופה לא היו מוגנים בתקופות הקרח. כתוצאה מכך מינים רבים של עצים  לא שרדו את מזג האויר קיצוני- נכחדו ואיתם גם החרקים שהיו תלויים בהם להישרדותם.  בתום תקופות הקרח רוב העצים ששרדו באירופה לא נדרשו להתמודד עם החרקים שנכחדו ולכן לא היה צורך במאמץ לייצר את הצבע האדום.

באיזור צפון אמריקה ובמזרח אסיה רכס ההרים מצפון לדרום אפשר לצמחיה ולחי ואיתם גם לחרקים ל'הגר' צפונה או דרומה ,בהתאם לשינויי האקלים. כך המלחמה העיקשת בין החרקים לעצים נמשכה ללא הפרעה ולכן הם ממשיכים עד היום לייצר את הפיגמנט האדום המרתיע.

להמשך קריאה בנושא לחץ כאן

שלכת בניו אנגלנד,צפון ארהב