הגדל
פריחת כליל החורש בגן הלאומי בית שערים

כללי

מדשאה

אם לא בדקנו את מערכת ההשקיה צריך לבדוק ( ממטירים פועלים ומכסים את השטח המיועד להם, צינורות טפטוף המובילים מים עד סוף הקו ואינם סתומים, לבדוק שאין נזילות, לבדוק אם מחשב ההפעלה תקין ואם ראש המערכת עומד יציב וללא נזילות. כדאי לבדוק ניקיון המסננים. ) מכיוון שהגשמים יתמעטו ובאדמות קלות ובמקומות חמים יתכן ותידרש כבר השקיה מסוימת. באדמות כבדות אפשר עוד לחכות. זה הזמן לבדוק את תקינות הכלים של המדשאה – המכסחת – להשחיז את הסכינים ולבדוק את המנוע והדלק. החרמש – לבדוק תקינות ומלאי חוטי פלסטיק.

אם הדשא כבר מתעורר משנת החורף או בדשאים שלא איבדו צבע ולא נרדמו רואים צימוח חדש נמרץ, אפשר החודש לבצע אוורור ודילול במידת הצורך.  לאחר מכן יש לפזר על הדשא מעט קומפוסט וחול ים וכן זה הזמן לפזר אדמה בשקעים שנוצרו כדי ליצור משטח ישר. אם הדשא ער רצוי לפזר דישון של אביב קיץ. הכי בטוח לפזר דשן בשחרור איטי שלא יצרוב את המדשאה וייתן אספקת מינרלים עד הסתיו.

עצים

עצים שסיימו את פריחתם וזקוקים לגיזום אפשר עכשיו לגזום לעיצוב וקבלת פריחה שופעת בשנה הבאה.

נשירים שבהם רואים התחלת פרי אפשר לדלל קצת מהפרי לקבלת פירות גדולים יותר. אם לא דושנו יש להוסיף דשן וחפוי קומפוסט מסביב לגזע.

בהדרים יש עוד פריחה והתחלת חנטת הפירות. זה הזמן לדשן היטב ולהתחיל להשקות אם הגשמים מעטים ולא סדירים. זה הזמן לשתילת הדרים חדשים. אחרי השתילה יש לדאוג שהאדמה תהייה לחה במשך כשבועיים עד שעוברים להשקיה הסדירה. עכשיו הזמן לגיזומים קלים, בעצים ותיקים, שיורידו מכמות הפרי בעונה הבאה אבל יעזרו לצמיחת ענפים חדשים והכנסת אור ואוויר לצמרת לקבלת עץ בריא וחזק יותר.

זה הזמן לשתילת עצי פרי סוב טרופיים. חלקם יזדקקו לתמיכת הגזע בשנים הראשונות. אם הם פורחים או נושאי פירות כדאי להורידם כדי שהעץ ישקיע אנרגיה בקליטה במקום החדש.

ישנם עצים הזקוקים לדישון ברזל במיוחד. מנגו, ליצ'י, אנונה, פפיה, לונגן. כדאי לתת כאשר הגשמים מתמעטים ולהשקות מעט אחרי הפיזור. נותנים "סיקווסטריו" או "בוליקל".

שיחים

הסיכוי לקרה הולך ויורד והצמחים מתעוררים לכן אפשר כבר להתחיל להוריד את נזקי החורף. ענפים יבשים ושבורים. בבוגנוויליה כדאי לחכות עוד חודש חודשיים בשל רגישותה לקור. אפשר לבצע חידוש בשיחים בהם יש בוודאות התחדשות מצוואר השורש וחידוש גבוה משיחים שאין בהם.

אפשר כבר לדשן בדשנים בשחרור איטי ולחפות את האדמה בקומפוסט מפורק היטב.

עונתיים ורב שנתיים עשבוניים פורחים

העונתיים של החורף עדיין פורחים וכדאי לתת להם לסיים את העונה. מי שכבר מתחיל להתייבש אפשר להוציא לפני שיתכסה בקימחון וידביק את סביבתו. במקומות המתפנים אפשר להתחיל לשתול עונתיים של קיץ.

אם שתלנו עונתיים שכבר מסיימים את פריחתם אפשר להתחיל בזריעה או שתילה של עונתיים של הקיץ. הכנת הקרקע חשובה מאד. עישוב טוב ואולי ריסוס נגד עשבים, הצנעת קומפוסט וערבוב הקרקע והכנת מערכת השקיה טובה ומספקת מכיוון שהעונתיים והעשבוניים זקוקים להרבה מים.

זה הזמן לגזום נמוך עשבוניים רב שנתיים שמחליפים את נופם. נעשה זאת כשניראה עלים חדשים צומחים מאזור צוואר השורש ואז נגזום את החלקים היבשים עד הקרקע.

תבלינים וירקות קיץ אפשר להתחיל לזרוע ולשתול. רצוי להכין היטב את הקרקע ולמקם במקום חשוף לשמש. שיחי תבלין רב שנתיים זה הזמן לגזום גיזומי חידוש וסניטציה.

בצלים ופקעות

רבים מצמחי החורף אביב עוד פורחים. יש להשקות אם הגשמים נפסקים או מתמעטים כדי להאריך את הפריחה כמה שאפשר. עם גמר הפריחה יש לתת לעלים להתייבש עד הסוף כדי שאברי האגירה יתמלאו לשנה הבאה. אפשר להוציא את הבצלים והפקעות ולשמור במקום קריר ויבש לסתיו הבא ואפשר להשאיר בקרקע וכמעט לא להשקות את החלקה במשך הקיץ. יש העמידים בהשקיית קיץ ויש הנרקבים.

זה הזמן לעשות חלוקת גושים בצמחי בצל ופקעת ותיקים שיצרו גוש רחב וגדול. כך אפשר לקבל חומר לשתילה בעוד מקומות בגינה. זה הזמן לעשות חלוקה בצמחים לצמחים כמו היפאסטרום אמריליס ואירוס גרמני. נרקיסים נחלק בסתיו. מוציאים בעדינות את כל גוש השורשים והפקעות או הבצלים מהאדמה ומפרידים בעדינות ביד או עם סכין מחוטאת.

זה הזמן להתחיל לשתול את בצלי ופקעות צמחי הקיץ.

ורדים

במקומות החמים כבר נעשה גיזום החורף הגדול של הוורדים. במקומות הקרים עכשיו הזמן לגזום. כאשר רואים התנפחות של ניצני הגדילה זה סימן להתעוררות והזמן הטוב ביותר לגיזום. אין צורך להוריד את הזרועות נמוך מדי. ביחוד אם הצמח ותיק ולא בריא במיוחד. המטרה להכניס אור ואוויר למרכז הצמח ולחשוף את תפוח ההרכבה. לכן נעשה גיזומים של כל הענפים היבשים ונוריד גם ענפים הפונים למרכז הצמח. נחתוך את הענף כסנטימטר מעל ניצן שאנחנו רוצים שיפרוץ. נחתוך מעל ניצנים הפונים לכיוון בו אנחנו רוצים ענף חדש. נחדש את חפוי הקרקע ,רצוי בקומפוסט, ניתן דישון מינרלי מאוזן ונשקה אם יש עצירת גשמים או סיומם.

כללי

יש לדשן את הגינה בדישון בשחרור איטי לאחר שהגשמים מתמעטים.

יש לחדש חיפוי קרקע רצוי עם קומפוסט מפורק היטב אותו אפשר גם להכין בבית מכל הגזם והפסולת האורגנית של המטבח.

עישוב הגינה חשוב מאד בעונה זאת. כדי לתת לצמחי הגינה להתעורר בצורה לא מדוכאת כדי שהם יצרכו את הדישון והמים ולא העשבים וכדי לדכא מראש את עשבי הקיץ התוקפניים.

שתילה

זה הזמן לשתילת עצי פרי סוב-טרופיים כמו ההדרים כולם.  אפשר להתחיל בזריעה או בשתילה של עונתיים של קיץ  בחממות להגנה עדיין מהקור, בצלים ופקעות של קיץ ותבלינים וירקות קיץ .

ניתן לשתול – סלרי, מלפפון, חציל, כרישה, חסה, מנגולד, בצלים, פלפל, תפ'א, בטטה, תרד , עגבניה, אבטיח. תבלינים – ריחן, מרווה, נענע, קורנית, פלרגון לימוני, רוזמרין, אורגנו, אכילאה, אנג'ליקה, קמומיל, אניס (כמנון), מיורם, ציטרה, ראשד, בן – חרצית.

ניתן לזרוע – מנגולד, מלון, בצלים, פטרוזיליה, פלפל, פלפל חריף, דלעת, צנון, שומום, סויה, קישוא, זוקיני, ארטישוק, אספרגוס, שעועית, לוביה, סלק, כרוב ניצנים, תירס מתוק, מלפפון, קולורבי, חסה, אבטיח.