הגדל
המשכית 16 הרצליה פיתוח

'עמק הסיליקון' אשר בהרצליה פיתוח הוא מרחב אורבני המאופיין בבנייני משרדים ומתחמי עסקים גבוהים ומודרניים לצד מבני תעשיה ומוסכים ישנים. קומת הרחוב לרוב הינה קומת מסחר , מסעדות ומבואות כניסה לבניינים.

גני הכיס של אזור העסקים של הרצליה פיתוח נמצאים רובם ככולם ברחבות הנמצאות בתווך בין בנייני המשרדים או ברחבת הכניסה לבניינים והם מהווים כרטיס ביקור למתחם ,לעסקיו וללקוחותיו .השטח היקר מבחינה נדל"נית מאפשר תכנון גנים קטנטנים בלבד  – גני כיס . רוב הגנים נבנו על מצע מנותק, מעל גגות חניונים ולכך יש השלכות בנוגע לתיכנון הצמחיה והטופוגרפיה של הגן. חלקם ממש נחבאים בין הבניינים. (וחלקם על הגגות – אבל זה לכתבה אחרת…) .

הגנים המושקעים ביותר הם בשלושת מתחמי המשרדים והעסקים גב-ים (צפון ,דרום, מרכז) והם תואמים את סטנדרט התכנון היוקרתי בתוך בנייני המשרדים אליה מורגלים עובדי ההיי-טק .

גני הכיס תוכננו כולם ע"י משרדי אדריכלי נוף מובילים בישראל. הם נהנים מרמת תחזוקה גבוהה, משימוש בחומרים משובחים ויוקרתיים, מבחירת צמחים ייחודיים , בוגרים ומעוצבים  ושימת לב עד לפרטים הקטנים. 

פיזור גנים קטנים בסמוך למקומות העבודה בניגוד ליצירת פארק גדול בשולי העיר מתאים לאיזור עסקים הפעיל בעיקר בשעות היום  ומאפשר לעובדים ולעוברים ושבים גיחות קצרות לביקור בגן . חלקם משמשים כגני מעבר מרשימים למבקרים במתחם וחלקם משמשים כמקום מפלט מרגיע לעובדים לשעת הפסקת הצהרים . בשל החוק האוסר עישון בבנייני המשרדים ובמקומות ציבוריים בכלל, בכל הגנים אזורים המיועדים למעשנים .

 

מפת מסלול סיור גני כיס ברצליה פיתוח

1. גב ים צפון – רחוב המדע 12:

אדריכלות נוף:(TEMA) ת.מ.א. תכנון מרחב אורבני ,   תכנון צמחיה: ד"ר איציק בירן

 

http://www.temaland.com/detail.asp?ID=Heb103_109_592

תמא - תכנון מרחב אורבני רחבה מרוצפת דק בין בינייני משרדים בהרצליה פיתוח. רח' המדע 3 ,הרצליה פיתוח

עוברים ושבים נעצרים בהשתאות והפתעה נעימה כאשר עוברים ליד גינה זו, מיד שולפים מצלמה ומצלמים או פשוט נכנסים פנימה לגינה המזמינה.

התכנון מינימליסטי ונאה ,אך ללא ספק גולת הכותרת של גינה זו היא – הצמחייה.

הגינה היא מובלעת של צמחיה שופעת במרכזה של רחבה מרוצפת דק עץ, מוקפת בנייני משרדים גבוהים המצלים עליה ומגנים עליה מפני רוחות, דבר המאפשר שימוש בצמחים המקובלים לאזורים מוצלים חלקית ו'חזקים' פחות.

את ה'אי הירוק' הזה חוצה שביל מקורה ע"י פרגולה המעוצבת מעצי תות לבן בכות (זכר) מתחתיו ספסל ארוך ומולו מנצנצת בריכת נימפאות מלבנית ארוכה .

 

המדע 12 הרצליה פיתוח 2

הגינה בולטת בשילובי צבעים עזים ובשפע הצמחייה שבה המאורגנת בקומפוזיציה חכמה וססגונית :אדום, ירוק, צהוב. נבחרו צמחים בעלי עלים מגוונים או גדולים במיוחד וכן צמחים עם פריחה ועניין בכל עונות השנה.

בין הצמחים הנותנים כיסוי בגובה נמוך-בינוני בגינה תמצאו: קורדלין אמירי , ננדינה תרבותית וננדינה ננסית, כומתן יפני -פרפוגיום , קודן מגוון, המרוקליס כתום , אגפנטוס אפריקני, לריופה כדנית, ועוד עשבוניים דגניים.  שיחים רב שנתיים פורחים כגון :ברוגמנסיה , טברנמונטנה עטורה , דבוקית מעוצה זן דרומונד – אותה לא רואים הרבה בודאי לא בגינות ציבוריות -וכן זוגיים.

גן המדע 12 גב ים צפון תמא אדריכלים 12

הגינה מתוחזקת בקפדנות רבה אשר נחוצה בשל הצמחים שנשתלו בה-צמחים הדורשים השקיה טובה וכן גיזומים עדינים בלבד שיאפשרו לצמחים לחיות אחד לצד השני באין מפריע. יופייה נובע גם מהחופשיות בה צומחים הצמחים ללא גיזומים פורמליים ,בצורה טבעית ,דבר היוצר סבך עשיר, יפה ומגוון.

 

גינת כיס זו היא פינת חן נעימה המזמינה לשבת בצילו של עץ תות בכות  , להביט אל הדגים בבריכת הנמפאות ולצבעוניות המקיפה מכל עבר ולהתענג. לא פלא שבגן זה תמיד תמצאו מבקרים.

גן המדע 12 גב ים צפון תמא אדריכלים 15

קנה הודית, אלפיניה הדורה, ספלילה טבורית ,ערבה בוכיה משמשים רקע לבריכת דגים ונימפאות.

המדע 12 הרצליה פיתוח 5

הפרגולה מורכבת מעצי תות לבן בכות זכר שאינם מלכלכים בפרותיהם. בחורף הם עומדים בשלכת (התמונה למעלה) ומאפשרים ליושבים להנות מקרני השמש( בקיץ הם מספקים צל נעים וסבוך (בתמונה מטה).

מאפרות מסודרות לאורך ספסל העץ  לשימוש המעשנים. הצמחייה 'כמעט' מצליחה לטהר את האוויר שעשן הסיגריות מזהם…

המדע 12 הרצליה פיתוח 6

.  עצים נוספים בגינה: ערבת בבל- בוכיה, צאלון נאה ובתמונה אלביציה 'סאמר צ'וקלט' (בתמונה מטה)

המדע 12 הרצליה פיתוח 4

שולי הגינה 'נוגסים' בריצוף דק העץ וחודרים לכיוון הרחבה בצורה מדורגת ומקסימה (מזכיר את צורת הערוגות ב High-Line בניו יורק)  .

המדע 12 הרצליה פיתוח 7

'לשונות' אלה מגוננות בצמחים בעלי פריחה חלקם עונתיים וחלקם רב שנתיים פורחים המשמשים כעונתיים – הם מוחלפים מספר פעמים בשנה כגון: בשמת הגינה, אנגלוניה צרת עלים , סקיבולה שופעת ,גאורה קיפחת, פטוניות, סיגלית אוסטרלית ועוד.

המדע 12 הרצליה פיתוח 8

 

2. גב ים מרכז- פינת רחוב מדינת היהודים עם רחוב משכית 12:

אדריכלות נוף:(TEMA) ת.מ.א. תכנון מרחב אורבני 

 

גן זה הוא למעשה ערוגה ארוכה ולא רחבה המשתרעת לאורך צידיו -הצפוניים והמזרחיים ,של בניין משרדים הממוקם בפינת הרחובות ומלווה את שביל הכניסה אל הכניסה לבניין. הערוגה מגשרת על שני מפלסי רחוב – אחד העולה לכיוון הכניסה בצמוד לבניין המשרדים והשני נמוך יותר בגובה המדרכה.

מה שמיוחד ומאתגר בתכנון הערוגה הוא גינון במדרון בשיפוע חד המוטה כלפי הכביש . בצורה כזו ההולכים והשבים ברחוב והנוהגים בכביש יכולים להביט ובקלות אל להנות מהמשולשים ה'מצויירים' בה בפרחים ובעלים.

המשכית 12 הרצליה פיתוח 2

כמובן ששיפועים אלו מכתיבים סוגי צמחים המסוגלים להחזיק את הקרקע כדי שלא ישטפו בגשם הראשון .כמו כן נעשה שימוש במחזיקי קרקע שונים כגון אדני רכבת, תוחם ערוגה ממתכת ועוד. גינה זו חייבת להיות בתחזוקה מוקפדת בשל אופי חלק גדול מהצמחים – צמחים שרועים המתפשטים וצומחים מהר ועלולים לעלות אחד על השני ולטשטש את הגבולות. גם ההשקיה צריכה להיות מחושבת היטב בשל שיפוע הקרקע המוביל את המים במהירות לתחתית המידרון.

דגם המשולשים הצבעוניים שבערוגה מתכתב יפה עם צורתו החיצונית של הבניין העשוי מעויינים ומשולשים. על מנת ליצור ניגודיות בצבעים נעשה שימוש בצמחים מגוונים בצבעי העלווה שלהם וצורות העלים.

המשכית 12 הרצליה פיתוח 3

את הצבע האדום היפה והבולט נותן ביצן משונן אדום אשר בחורף ניראה פחות טוב. את הירוק – אפור נותן חרציתן  וכן שתולים בקריס הכדורים ‘פיג’ן פוינט’, סיגלית אוסטרלית  וגם דשא.

אין הרבה צמחים פורחים ואותם מן הסתם מחליפים פעם או פעמיים בשנה כגון :פנטס איזמלני אנגלוניה צרת עלים וחרצית שיחית שגמרה את פריחתה וחיכתה לגיזום הפרחים היבשים.  גם ספסלי הישיבה עשויים בזווית ובשיפוע ותוחמים את הערוגה.

משולש פנטס איזמלני בגינה ברחוב המשכית 12

לסיכום גינה לא פשוטה לתחזוקה ולביצוע ואנו מברכות על יצר ההרפתקנות אשר מאפשר לנו לצאת מאיזור הנוחות ולנסות דברים חדשים ובזכותו אנו זוכים להנות מעיצובים שונים ומעניינים

המשכית 12 הרצליה פיתוח 4

מבט לעבר המדרכה – בשנים האחרונות עיריית הרצליה אימצה 'שפת רחוב' נאה כראוי לרובע מסחרי קוסמו פוליטי הייטקיסטי זה ובהתאם לכך שופץ גם רחוב משכית . למדרכה הרחבה, נוסף שביל אופניים  ורצועת שירות ,הותקן ריהוט רחוב וניטעו עצים  (בתיכנון: גרשטיין קרני אדריכלית נוף, ריהוט גן וריצופים: אקרשטיין )

רחוב משכית בהרצליה

רחוב משכית בהרצליה

כעת נמשיך על רחוב משכית עוד כ100 מטרים לכיוון דרום ונגיע לגינת הכיס היפה הבאה

3. גב ים מרכז-  מרחוב משכית 16 דרך גן המעבר לרחוב מדינת היהודים (מול אאוטלט הרצליה):

אדריכלות נוף:(TEMA) ת.מ.א. תכנון מרחב אורבני 

אם שני הגנים הקודמים בלטו בזכות תכנון הצמחיה הלא רגיל הרי שגן זה בולט בזכות העיצוב האדריכלי המצוין, השימוש בחומרים משובחים ומיוחדים, בחירת ריהוט הגן הנכונה והעמדתו בצורה חכמה, תיכנון וביצוע מוקפד עד לפרטים ה'קטנים'.

גן זה כולו אומר 'טרנקילה' (שקט) בתוך המולת האזור ומזמין את העוברים ושבים לבוא אליו ,לפוש קצת מעמל היום, לתפוס כסא רחוב נחמד בצל עץ התות ולהירגע, להתבונן בהשתקפות בבואת הבניינים הסובבים את הגן במי בריכת הנוי היפה וכן, גם לעשן….

הגן הוא למעשה גן מעבר והוא משתרע על פני שתי רחבות בין בניינים. הרחבה הגדולה גובלת ברחוב משכית 16 והרחבה הקטנה יותר  גובלת ברחוב מדינת היהודים (מול האאוטלטט הרצליה) והמעבר שבינהם.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 1

בגן ברחוב משכית 16 בריכת נוי טרפזית רחבה ומרשימה מקבלת את פני הבאים

המשכית 16 הרצליה פיתוח 2

בריכת הנוי מקררת קצת את האוויר ומן הסתם מזמינה בקיץ ציפורים ושפריריות להנאת הציבור.

 

המשכית 16 הרצליה פיתוח בריכת נימפאות

 

בבריכה נימפאות בכמה צבעים, פונטדריה לבובה ואירוס ענף. כולם פורחים במהלך הקיץ בשלל צבעים וצורות.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 3

מדרום ומצפון לבריכת הנוי רחבות מרוצפות ובהן גריד של גומות עגולות לעצי תות לבן ( עצי זכר אינם נותנים פרי מלכלך) . עצי התות המורכבים גודלו ועוצבו במשתלה במשך שנים בצורת מטריות/פרגולה והגיעו לשתילה בגובה ובגודל אחיד וגבוה המאפשר הצללה מהירה מיד עם הקמת הגינה , ללא הצורך להמתין שנים עד לקבלת עץ רחב נוף. שימוש חכם בעצים נשירים להצללה . העצים מאפשרים לשמש החורפית  לחדור בין הענפים הערומים בשלכת ולחמם את המבקרים בגן ובקיץ העלוה מצילה ומקררת גם את האויר.

הגומות העגולות משלימות את המראה הנקי ,מלאות בחצץ דק בגובה הרחבה המרוצפת ובכל גומה משובץ פנס תאורה המאיר את העץ בלילה.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 11

בין שתי שדרות עצי התות  שניי מעברים וערוגות ביניהם . משני צידי המעברים ספסלי ישיבה בנויים היוצרים את המעברים. הבריכה ,המעברים ,הספסלים והשביל המוביל אל הרחבה השנייה מרוצפים בפסיפס נהדר מצופה גלזורה ירקרקה ויפה.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 6

הצמחיה המקיפה את הספסלים נעימה ,רגועה ומשתלבת יפה עם השקט של כל הגינה. תכנון הצמחיה משחק בגוונים שונים של ירוק ,צורות עלים ומעט פרחים: דיאטס דו גוני, המרוקליס כתום , אלפיניה הדורה.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 7

קנה גדול ומגוון עלים (בתמונה מטה ומעלה) – שלא רואים הרבה כמותו – דרדר מאפיר לתוספת צבע קבוע בעלים ויוסטיצית הטיפין הזן בעל עלי החפה הצהובים והפרח האדום.

המשכית 16 הרצליה פיתוח צמחיה

תיכנון חכם של פיתרונות ישיבה – העמדת ספסלי הישיבה וכיסאות הרחוב  אחד מול השני וברדיוס מאפשר מגוון של התקבצויות חברתיות: ישיבה לאדם בודד, זוג, שלישיה, קבוצה , עם משענת, בלי משענת, ישיבת התרווחות  או זקופה.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 8

פס רחב של הפסיפס הנהדר הזה 'מצייר' שביל ומסמן לעוברים ושבים את כיוון ההליכה ומזמין אותם פנימה אל המעבר בין הבניינים כמו אומר 'יש עוד בהמשך' ואכן ישנה גינה נוספת בהמשך לצד רחוב מדינת היהודים.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 14

ברחבה הנוספת מתחלף הפסיפס מירקרק רגוע לאדום בולט וחיוני צובע כל פינה ומייתר את הצורך בפרחים. הצמחיhה בערוגה אכן ירוקה ועשבונית – ליריופה כדנית – ובבריכה בנוסף לנימפאות צמחי גדה היכולים להיות טבולים במים , בעיקר. ספלילה טבורית, קנה מצויה, אוזן פיל – אלוקסיה עבת שורש ואירוס ענף.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 15

איזור זה של הגן נמוך משמעותית מגובה הכביש ובכך מייצר הפרדה ויזואלית ונעימה יותר בין הרחוב/כביש לגן . לצד הרחוב מדשאה לא גדולה וכמה עצי צל סוככים על שלושה ספסלי עץ הנראים כמו פתרון מאולתר ולא שייך לעיצוב הכולל.

המשכית 16 הרצליה פיתוח 16

 

סיימנו את חלק א' -הצפוני של המסלול. כאשר תבקרו בעצמכם , אם הגעתם עם רכב תוכלו לחנות בחניונים באזור רחוב המדע, בשעות אחר הצהרים ניתן למצוא שם חניה בקלות. המסלול אינו ארוך וניתן לבצע את כל המסלול ברצף או בשלב זה לחזור לרכב ולהחנות אותו בחניונים הסמוכים לרחוב החושלים או אריה שנקר בכדי לסייר בחלקו השני של המסלול.

 

לצפיה בחלק ב' – הדרומי של סיור גני הכיס של הרצליה פיתוח – ליחצו כאן 🙂

לצפיה בסיורים מצולמים נוספים – לחצו כאן.