הגדל
שדרת סיגלון עלי מימוסה (גקרנדה) בפריחה מרהיבה

כללי

השקיה

בספטמבר עוד אין גשמים בארץ והצמחים אחרי קיץ ארוך ויבש. השקיה סדירה נדרשת בחודש זה כדי לתמוך בצימוח שמתחיל . צמחים שאינם מקבלים השקיה סדירה כדאי לבדוק שוב לראות אם נחוצה עוד השקית עזר עמוקה עד בוא הגשמים.

יש לעדכן את כמויות המים בכל השקיה לפי טבלאות ספטמבר אוקטובר. אבל לשים לב למזג האוויר הקיים בפועל.

עצים ושיחים

זה הזמן להתחיל את ההסתכלות לקראת החורף. לבדוק את שלד העצים והשיחים אם יש ענפים המועדים לשבר ברוחות חזקות לבדוק קירבה לחוטי חשמל לפני שחברת חשמל תבוא ותגזום בלי התחשבות בעץ. זה הזמן להמשך עיצוב עצים צעירים ופתיחת חלונות קטנים בשיחיות כדי שיהיה מעבר אוויר ורוח בצורה שלא תפגע בצמחים. עצים צעירים שעדיין נתמכים בתמוכות יש לבדוק את יציבות התמוכה ואם אינה משפשפת  את הגזע.  ענפים יבשים יש לגזום למנוע שברים וכניסת מזיקים ומחלות.

גיזומים ימריצו פריצת ניצנים חדשים וחידוש נוף הצמח.  כמו כן יביאו לגלי פריחה סתווים בצמחים הפורחים בעונה החמה.

מדשאה

כיסוח סדיר והשקיה סדירה גם בחודש הזה. מדשאה שאנחנו עומדים לשזרע כדאי לדשן היטב ולהשקות כדי שנוכל בחודש הבא לכסח נמוך ולהתחיל בשיזרוע. במקומות הקרים אם מרגישים ממש בירידת הטמפרטורה רצוי לדשן כבר בדשן חורף אביב עשיר בחנקן לשמירת צבע ירוק כמה שאפשר עמוק לתוך החורף.

אזורים יבשים בדשא כדאי לאוורר עם קלשון – פשוט לתקוע אותו בקרקע ולעשות חורים ואש לדשן ובעיקר להשקות טוב.

בחודש זה אפשר לשתול מדשאות חדשות .

ורדים

הוורדים לקראת גל הפריחה הגדול הסתווי. לכן השקיה ודישון, קיטום פרחים יבשים וחידוש החיפוי נחוצים ויגרמו לגל גדול של פרחים שיחזיק גם ככל שמזג האוויר יאפשר לו.

זה הזמן לבקר במשתלות ורדים ובגנים ולבחון את פריחות הסתיו כדי לבחור מינים וזנים יפים  שנרצה לשתול אצלנו בגן בחורף.

עונתיים ובצלים ופקעות

אפשר להתחיל בשתילת עונתיים לחורף אביב . רצוי הכנת קרקע טובה לפני השתילה. עישוב, השקית השטח וריסוס לאחר נביטת העשבים. לאחר שהשטח נקי יש לפזר קומפוסט או הומוס ביד נדיבה ולערבב היטב את הקרקע. חיפוי בחומר אורגאני או קומפוסט ימנע עשביה רבה וישמור על הלחות.

בצלים ופקעות לחורף אביב אפשר להתחיל לשתול. אם נשתול כל שבועיים מעכשיו ועד סוף אוקטובר נקבל בהמשך פריחה בגלים ונוכל להאריך את צבעוניותה של הערוגה. ישנם מינים שצריך להכניס למקרר ל4 עד 6 שבועות לטיפול קור כמו את הצבעונים, יקינטון וכרכום. ישנם כמו כלניות ונוריות שיש להכניס לדלי מים למשך 24 שעות לפני השתילה. ניתן להאריך את תקופת הפריחה בכלניות ונוריות על ידי תהליך הנקרא המרצה. התהליך יתחיל חודש לפני השתילה  משמע בחודש זה. נתפיח ללילה את הפקעות בדלי מים, אחר כך נכניס למקרר למגירת הירקות את הפקעות המותפחות כשהן בכלי מחורר וטמונות בתוך מצע לח מאד מאוורר כמו תערובת שתילה או נסורת או סיבי קוקוס. הפקעות ישהו במקרר כחודש כשכל כמה ימים נבדוק שהמצע לא לח מדי ולא יבש מדי. כאשר מתחילים לבצבץ שורשים ומגיעים לאורך כ 1 – 2 ס"מ נשתול באדמה.

אם השארנו בצלים ופקעות חורפיים באדמה בחלקה לא מושקית זה הזמן להתחיל להשקות כדי שיתעוררו לצמיחת החורף.

כללי

דגניים למיניהם ישמחו לגיזום נמוך לפני הכניסה לשנת החורף . הגיזום יביא לצימוח אביבי משובח.

אפשר כבר לשתול ולזרוע ירקות וצמחי תבלין לעונה הקרה ולאביב. צריך להגן על הצמחים החדשים בימי חמסין ולהשקות באופן סדיר. לפני השתילה יש להכין את הערוגות היטב שתהיינה נקיות מעשבים ועם הרבה חומר אורגני בקרקע. ירקות של החורף כדאי למקם במקום חשוף לשמש.

אוספים עדיין יבולים אחרונים של ירקות הקיץ. וכן צמחי תבלין לשם יבוש לשימוש בחורף.

יש לחדש את החפוי בכל הגינה . ומכל הגיזומים ניתן להכין קומפוסט.

שתילה

הגענו שוב לתקופה בה טוב לשתול צמחים חדשים ולהקים גינות חדשות. אפשר להתחיל בשתילת עונתיים לחורף אביב .  כמו – דיגיטליס (אצבעונית), אשולציה, באשן, דלפיניום(דורבנית),חיננית, טבק, טופח, כובע נזיר, כרוב גינה, לוע ארי, לובליה , מנתור, אמנון ותמר ועוד ועוד.

אם נשתול בצלים ופקעות לחורף אביב כל שבועיים מעכשיו ועד סוף אוקטובר נקבל בהמשך פריחה בגלים ונוכל להאריך את צבעוניותה של הערוגה. בצלים ופקעות לשתילה החודש – אמריליס בלדונה, חצב מצוי. אפשר כבר לשתול ולזרוע ירקות וצמחי תבלין לעונה הקרה ולאביב.

לשתול – סלק, ברוקולי, כרוב ניצנים, כרוב אדום ולבן, כרובית, סלרי עלים ושורש, מלפפון, חציל, כרישה, חסה, מנגולד, מלון, תפ'א, בטטה, דלעת, קישוא, סלק עלים, ברוקולי, תות שדה, שום.  תבלינים – זעטר ( אזוב ), כרויה (קימל ), בן חרצית, כוסברה, שמיר, שומר, מליסה, ער ( דפנה ), רוזמרין, רשאד, לענה ( שיבה ).

לזרוע – פול, לימה, שעועית, לוביה, כרוב ניצנים, כרוב סיני, כרוב לבן, גזר, קולורבי, חסה, מנגולד, פטרוזיליה, פלפל מתוק וחריף, צנון, תרד, קישוא, תות שדה, לפת.

בחודש זה ניתן שוב לשתול מדשאות חדשות .

זה הזמן לבקר במשתלות ורדים ובגנים ולבחון את פריחות הסתיו כדי לבחור מינים וזנים יפים  שנרצה לשתול אצלנו בגן בחורף.