הגדל
ערער פצריאנה גולד בשילוב עשבוניים בגינה

 

 

 

אני אוהבת ברושיים וערערים, אני אוהבת את הרעננות שלהם , את הניחוח האירופי שהם מכניסים לגן, את הצורניות והטקסטורות הייחודיות. את היציבות והאמינות שהם מעניקים ליסודות הגן ב 50 גוונים של ירוק: החל מירוק כהה, ירוק כחלחל , אפור -כחלחל, ירוק אפרפר, ירוק רענן, ירוק בהיר, ירוק צהבהב, ירוק מגוון עם צהוב, יש ההופכים לאדום או סגול בחורף , יש מבריקים ויש מט, יש זקופים ,יש שמוטים ויש זוחלים, יש ערערים עם ענפים הצומחים בזווית של 45 מעלות ויש בכותיים.
בגינה שלי החלטתי – אשתול ערערים ! קפצתי למשתלה הקרובה והתאכזבתי לגלות שאין להם ערערים, ביקרתי בעוד משתלה ועוד אחת ועוד ואז הבנתי שברוב המשתלות או שאין ערערים כלל או שיש מבחר מצומצם ביותר 2-3 זנים. נרדמנו בשמירה , איך יתכן שסוג שלם של צמחים חשובים אלה נעדר מהמשתלות?

קומפוזיציה של ערערים ומחטניים בשלל צבעים, צורות וגדלים

כשניסיתי לברר במשתלות מדוע סר חינם של הערערים בעיני המשתמש הישראלי? נאמר לי שיצא לערערים שם של צמחים לגינון 'ציבורי', ל'איי תנועה', יש טענות על כך שהם מתנוונים ,שהם לא 'תופסים' בארץ, שהם איטיים מידי.

החלטנו בבלומה לבחון את הטענות , להפריך אותן ולהחזיר עטרה ליושנה – להחזיר את הערערים למשתלות ולגנים!!!

 שמנו פעמינו למשתלת הערערים הגדולה בקיבוץ כפר הנשיא לשיחה עם יעקב . משתלת הערערים בכפר הנשיא החלה לפעול לפני יותר מעשרים שנה והם עדין מגדלים ערערים ,גם כשרוב המשתלות 'נטשו' את הערערים הוא ממשיך לגדל אותם, גם את הערערים הפחות רווחיים הוא ממשיך לגדל בסוג של ציונות קיבוצניקית ולקוות שה 'שכל הישר' יחזור וניזכר בערערים היפים שלו. במשתלת כפר הנשיא יש כיום את מבחר הערערים הכי גדול בארץ .יש בה גם חלקת ערערים 'עקומים' אותם הוא שומר לאוהבי הבונסאי.

מגוון צבעים וטקסטורות בשתילים צעירים של ערערים ומחטניים באביב

קשה להרוויח מערערים וברושים בארץ. קצב הגידול שלה נע בין איטי מאוד לקצב בינוני. אז תעשו את החשבון כמה עולה לגדל ערער לגודל של עציץ 4 ליטר ואז תחשבו כמה זמן לוקח לגדל אותו לגודל עציץ של 25 ליטר? וגם אז לא תקבלו מחיר טוב עבורם כי תדמיתית הם 'רק ערערים' ! אם הוא היה קקטוס למשל אז היה יכול לגבות מחיר כפול על כל פרט אבל הוא 'רק ערער'… אז כן, גם במשתלת כפר הנשיא התחילו לגדל צמחים נוספים על מנת להגדיל את ההיצע ללקוח: מיני אזוביון, קליסטמון ליטל ג'ון, לנטנה ועוד – צמחים שהעיריות צריכות ,על הדרך….
על כוס קפה ארומתי העלנו בפני יעקב את הטענות ששמענו  ואשר לא היו זרות לו ולהלן מסקנותינו:
1. קצב גידול איטי כבר אמרנו – אבל כך גם ברושים ועוד מיני צמחים איטיי צימוח. יש שיטות להתגבר על כך כגון שתילה זמנית במרווחים בין השתילים על מנת למלא את החלל עד שיגדלו. לקצב צימוח איטי יש גם יתרונות: זה מצויין למיכלים/לגגות ולמרפסות, צימוח איטי גם פחות "מלכלך' את המרפסת או המשטח, קל לגידול ולטיפוח. כמעט שאין צורך בגיזום – גיזום נעשה לצורך ריפוי ובעיקר לעיצוב. לא מומלץ לגזום בקיץ ולא כדאי לגזום ענפים מעוצים ועבים. להקטנת הנוף רצוי לגזום קצוות או הסתעפויות דקות.
2. אקלים,שמש ומיקום גיאוגרפי – הערערים מעדיפים אקלים ממוזג קר, הם גדלים בכל הארץ כל עוד מונעים את התחממות הקרקע סביב שורשיהם. מומלץ לשים חיפוי לקרקע למניעת חום.  הם יחיו טוב גם בקרקע גירית. הם אינם מתאימים לקו ראשון לחוף ים (חלק מהערערים מתאים לקו 2 או 3).לערערים נדרש אור שמש כדי לקבל את גווניהם היפים. ישנם מינים המצליחים יותר במדרון הפונה לצפון, אך אין לשתול אותם בצל מלא. צל חלקי בצהריים משפר את תנאי הגידול לערערים .
ערערים

ערערים וברברית יפנית מלווים שביל בכרמיאל

3. חסכוני במים – אכן הערערים הם צמחים חסכוניים במים- אך יש לזכור שהם חייבים תוספת השקיה – ללא השקיה ימותו בקיץ הישראלי! מאידך בגינה מושקית מידי הם עשויים למות מעודף מים בקרקע לא מנוקזת – ניקוז חובה!
4. עמידויות/רגישויות ומחלות ברוש – ערערים פחות נדבקים ב'מחלות הברוש' מאשר בני דודם הברושיים. כדי להקטין את הסיכוי להדבקות חשוב לא לשתול אותם בצפיפות יתר ולאפשר איוורור של הענפים (לכן לא מומלץ לגדל אותם כגדר חיה צפופה) ורצוי להרחיק בשתילה מצמחים ורדיים (העשויים להדביקם במחלות) . הערערים עמידים בקור, קרה, שלג, חום ורוחות חזקות. הם עמידים לזיהום אוויר וזו אולי הסיבה שלא אוהבים אותם כי רואים אותם הרבה באיי תנועה מכוסים אבק ופיח ונראים לא טוב.
5. התנוונויות – התנוונויות או התייבשויות עשויות לקרות לרוב כתוצאה ממשטר השקיה לא תקין – עודף או חוסר מים. לאורך השנים במשתלה זיהו כמה זנים שכנראה לא מתאימים לארץ ולכן הפסיקו את ייצורם, הזנים הם: סטריקטה, סמרגד, גולד-ריידר, בלו קרפט, קופריציפריס לילנדי מוזהב.
ליעקב יש טיפ חשוב למניעת התנוונויות בערערים זוחלים: הערער 'זוחל' כאשר ענף פוגש קרקע לחה ומשתרש. אם הקרקע אינה לחה הענף עשוי להתנוון. ולכן יעקב מציע לשתול כל 60 ס"מ אך להתקין צינור טפטפות כל 30 ס"מ ובמרחקים של 30 ס"מ  ובכך לייצר עיגולי הרטבה קרובים יותר ולאפשר לערער להשתרש ולצמוח על קרקע לחה.
 6.היכרות טובה – שימוש נכון– במצב הקיים לא הרבה מתכננים מכירים את מגוון עשרות זני הערערים ותכונותיהם ולכן נצמדים למעט שהם מכירים.  יעקב שמע שמציעים במשתלות את הערער 'גריי אאול' הגדול (שעשוי להגיע ל 5-6 מ' כבוגר) במקום 'בלו קלאוד' שהינו קומפקטי וקטן  בגלל הצבע הדומה וחוסר הבנה. ברור ש'גריי אאול' לא יכול להיכנס לשטח שתוכנן ל'בלו קלאוד'.
ערער וירגיני גריי אאול

ערער וירג'יני 'גריי אאול' כגדר חיה טבעית גבוהה

 אנו בבלומה אוהבות לעשות סדר בין הזנים על מנת להקל על המתכננים לעשות שימוש נכון בצמחים ולייצר קומפוזיציה נכונה של צבעים וצורות. אז גם פה הכנו טבלה מרכזת ובה כ 30 ערערים שניתן לעשות בהם שימוש וקיימים בארץ .בטבלה נתוני גודל, צורה וצבע. (הטבלה בהמשך מסמך זה מטה)
אם לא מצאתם את הערערים שבטבלה במשתלות ,את רובם ניתן להשיג במשתלת כפר הנשיא בטלפון : 0505363949 יעקב , הם מספקים לרוב חלקי הארץ.
 בנוסף , הוספנו תמונות השראה לתכנון גינת ערערים או גינה משולבת עם ערערים. להלן כמה רעיונות:
לדוגמא :סידור קלאסי של ערוגה המשלבת ערערים
תיכנון ערערים

1 -ערער סיני קייזוקה, 2 – שיח גדול או עץ קטן בעל עלים אדמדמים כמו קוטינוס מזרחי או ברברית יפנית ארגמנית , 3-ערער כחול או אפור בגודל בינוני כמו סילבר ספרדר או בלו קלאוד, 5 – ערער אופקי, 6- ערער זוחל כגון ווילטוני

 

בפארקים  ניתן לשלב ערערים על מנת ליצור שבילים ופינות חמד:

ערער פיצריאנה גולד photo credit karl gercens iii

שילוב ערערים כצמחי מוקד או צבע בערוגה עם עשבוניים:

גינה משולבת מחטניים ,ערערים ועשבוניים

בגנים בסיגנון יפני מאוד אוהבים לשלב ערערים עם מיני אדר (מייפל) או ורדניים נשירים עם פריחה מרהיבה או שלכת יפה כמו בתמונה מטה

ערער מצוי קומפרסה בגן יפני
 ערער מצוי קומפרסה וערערים משתרעים כנראה בלו צ'יפ

 לתמונות השראה נוספות חפשו את המילה 'ערער' במאגר תמונות ההשראה של בלומה או לחצו כאן!

ככלל ,לצרכי תכנון מחלקים את הערערים לשלוש קבוצות שימוש:

לצפיה בתמונות ולקבלת מידע מלא על רוב הערערים המוכרים במאגר צמחי הנוי של בלומה – ליחצו כאן

  • קבוצה ראשונה –  ערערים גבוהים ורחבים, לרוב פיסוליים – משמשים כרקע כצמחי תשתית  ירוק עד, בקומפוזיציה לגיוון צבעי עלווה, כגבול בין חללים, כצמחי מוקד בערוגה. לדוגמא:

 

ערער וירג'יני 'גריי אול' מופע צמח עלים

בתמונה למעלה: ערער וירג'יני גריי אוול-  בגוון ירוק אפרפר (בגן היפני בחולון)

ערער סיני ' קיזוקה '

ערער סיני ' קיזוקה ' – פיסולי

 

ערער סיני ' קיזוקה ' מופע צמח עלים

בתמונה למעלה: ערער ערער סיני ' קיזוקה '- משונץ  (בגן היפני בחולון)

      ולמשוגעים לטופיארי – אפשר לגזום אותם גם כך…

51b016ca 6443 41df a99a cf6d8094c4da

 

  • קבוצה שניה – שיחי ערערים בגובה 40-150 המשמשים לגיוון צבעי עלווה בערוגה, פיסוליים, כיסוי שטח או גדר חיה לא גבוהה, מצויינים למיכלים. לדוגמא:
ערער מכלא פיצריאנה6

בתמונה למעלה: ערער מכלוא ' פיצריאנה מוזהב '-ליבלוב מוזהב באביב ובסתיו

ערער מכלוא ' גולד קוסט '

בתמונה למעלה: ערער מכלוא ' גולד קוסט '  , ליבלוב מוזהב באביב ובסתיו

ערער מצוי קומפרסה3

בתמונה למעלה:  ערער מצוי קומפרסה -דמוי ברוש קטן

ערער דביורקה 'אקספנסה וריגטה ' בחירת המערכת

ערער דביורקה 'אקספנסה וריגטה ' – ערער מגוון- כתמים צהובים או לבנים בקצוות העלים

 

  • קבוצה שלישית – ערערים מרבדיים בגובה 10-30 ס" המשמשים לכיסוי קרקע נמוך, למסלעות. לדוגמא:
ערער אופקי

בתמונה למעלה:  ערער אופקי – לכיסוי מרבדי     

ערער אופקי בלו ציפ

בתמונה למעלה: ערער אופקי 'בלו צ'יפ'- לכיסוי מרבדי  

Jasminum nudiflorum, Winter jasmine groundcover cascading over flagstone wall next to gray foliage Parthenium incanum with mixed shrub border in drought tolerant New Mexico backyard garden, design by Judith Phillips

ערער זוחל וילטוני ככיסוי קרקע משתלשל מקיר, design by Judith Phillips

בטבלה שלפניכם שמות ותכונות של ערערים וברושיים קטנים המצויים במשתלות בישראל

מגוון ערערים בישראל

 

אהבתם ? – שתפו,    יש לכם ביקורת? – הוסיפו הערה למסמך זה